Problemy z anemią, trudności z przyswajaniem żelaza

Witam mam 20 lat,169 cm wzrostu i ważę 52 kg.Chciałabym ważyć około 60 kg.Bardzo zależy mi na przybraniu masy,ale zupełnie nie wiem co robić.Często miałam problemy z anemią,mój organizm ma trudności z przyswajaniem żelaza dlatego też boję się na własną rękę ustalać jakąkolwiek dietę.Jednajże moje ostatnie wyniki były bez zarzutów.Bardzo chciałabym zacząć przybierać na wadze.Mam nadzieję,że otrzymam od Państwa wskazówki,które skutecznie pomogą spełnić moje marzenie.

Witam serdecznie,

Podanie masy ciała i wzrostu nie wystarczy, aby udzielić wystarczających wskazówek. Należy przeanalizować sposób w jaki się Pani odżywia - skład i ilość posiłków, sposób ich przygotowywania, regularność, itp. po to, aby wskazać błędy żywieniowe i dopiero wtedy myśleć o zmodyfikowaniu sposobu żywienia. Najlepiej będzie spisać to co Pani je z trzech ostatnich dni (godziny posiłków, porcje, itp.) i wtedy udać się do dietetyka, który z całą pewnością Pani pomoże - nie musi to być od razu ustalanie diety, a jedynie zmodyfikowanie dotychczasowego sposobu odżywiania.

Pozdrawiam.

Witam
Aby zyskać 0,5 kg na tydzień, będzie potrzebne konsekwentne spożywanie co najmniej 500 kcal dziennie więcej. Ta wielkość kalorii jest zmienna, ponieważ na przemianę materii ma wpływ wiele czynników jak poziom hormonów, kondycja układu nerwowego, stan fizjologiczny, aktywność fizyczna, spożywanie kawy, herbaty, palenie papierosów, alkohol. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, trzeba być świadomym, że nie jest to proste.Aby przybrać na wadze trzeba stosować się do kilku ważnych zasad:

Jedz konsekwentnie, każdego dnia trzy podstawowe posiłki plus dwie dodatkowe przekąski. Ostatni posiłek zjedz max 2 godziny przed snem, tak abyś nie miała problemów z zaśnięciem. Nie rób dłuższych przerw między posiłkami niż 4 godziny. Najkorzystniej jeść co 3 godziny. Nie dopuścisz do uczucia głodu, co potęguje stres i rozdrażnienie.Zwiększ wysiłek fizyczny, aby stymulować rozwój tkanki mięśniowej. U ludzi szczupłych z natury, ćwiczenia fizyczne powodują utratę wagi, ale pobudzają za to apetyt, przez co dodatkowo zwiększa się ilość spożywanych kalorii.
Słodycze, które wpływają na przyrost wagi, zastąp słodkościami o większej wartości odżywczej. Noś ze sobą zawsze garść mieszanki orzechów, migdałów, pestek dyni i słonecznika. Podjadaj rodzynki i suszone morele. Jedz miód i powidła, oraz winogrona, jabłka i banany. Pomocne w przytyciu będą ziemniaki puree, gęste warzywne zupy typu krem, grube kasze, ryże i makarony – w formie rozgotowanej. Marchewka z groszkiem, fasola, bób i groch.
Odpoczynek i relaks pośrednio wpływają na przyrost wagi. Stres i napięcie układu nerwowego są czynnikami, których powinno się unikać. Staraj się dużo odpoczywać, chodzić spać o jednakowej porze.
Mogę jeszcze polecić wizytę u dietetyka, który określi Twoje zapotrzebowanie kaloryczne i pomoże ułożyć przykładowy jadłospis.
pozdrawiam
Katarzyna Kurcewicz