Problemy z zaufaniem do partnera i samej sobie

Mam problem z zaufaniem do mojego chłopaka i chyba do samej siebie.Często myślę sobie ze nie jestem dla niego wystarczająco dobra.Wydaję mi się ze to dlatego ze mam niska samoocenę.Moi ex chłopacy bardzo nadużyli mojego zaufania.Nie pozwalam mu przeglądać mojego telefonu.On twierdzi ze to dlatego bo mam coś przed nim do ukrycia,wcale tak nie jest tylko po prostu nie lubię jak mnie ktoś kontroluje bo czuje się wtedy osaczonaJak mam mu wytłumaczyć ze potrzebuje więcej czasu na zaufanie mu bardziej

Mgr Joanna Mielniczuk

Witaj!
Często przyczyną problemów z zaufaniem jest niska samooceną lub zranienie ze strony osób, którym się ufało. Nie stworzycie jednak dojrzałego, pełnego związku bez zaufania do siebie i do innych ludzi. Dlatego ważna jest praca nad sobą, dzięki której pokochasz siebie, wzmocnisz swoją samoocenę i przestaniesz czuć się zagrożona kontrolą partnera. Ponad to wyciągniesz wnioski z poprzednich doświadczeń, aby w przyszłości reagować na objawy nielojalności.
Porozmawiaj z partnerem i wyjaśnij spokojnie, bez agresji że potrzebujesz czasu, żeby się z nim oswoić i zaufać. Możesz opowiedzieć mu o swoich doświadczeniach z poprzednich związków, co pozwoli mu lepiej zrozumieć Twoją postawę.
Ustalcie na początek zasady, które będą dotyczyć Was obojga. Jedną z nich może być nieprzeglądanie telefonów. Oczywiście zasady możecie zmieniać wraz ze wzrostem zaufania.
Pozdrawiam serdecznie!

Z jednej strony warto zacząć od szczerej rozmowy. Powiedzenia chłopakowi o swoich uczuciach i emocjach, potrzebach oraz oczekiwaniach wobec niego. W miarę możliwości wyjaśnienia skąd one się wzięły (choć bez nadmiernego wdawania się w szczegóły). Dopytania o jego przeżycia i emocje z tym związane. Wspólna próba wypracowania zaufania, a także jasna komunikacja powinna pomóc w rozwiązywaniu codziennych trudności.
Dodatkowo zachęcam do przyjrzenia się, czy wcześniejsze doświadczenia nie zraniły jednak Pani tak mocno, że obecnie utrudnia to Pani pełne zaufania wejście w relację. W takich przypadku warto zgłosić się do specjalisty (psychologa) i przepracować przeniesione z poprzednich relacji uczucia (w psychoterapii), a także popracować nad samooceną, poczuciem wartości, zaufania, umiejętnością stawiania granic. Celem takiej pracy byłoby tworzenie harmonijnego i pełnego satysfakcji związku (zamiast powielania zranień).