Problemy ze zrzuceniem wagi po stosowaniu antydepresantów

Przez rok byłam na diecie zuzla, która polega na nie jedzeniu w jednym posiłku węglowodanów i tłuszczy oraz jedzeniu jedynie produktów o niskim IG. Schudłam 20kg, jedząc praktycznie wszystko w czym nie było cukru. Następnie jadłam "normalnie" w weekendy i nie zaszkodziło to mojej wadze. Po roku na wagę wskoczyło 5kg, bo jadłam trochę innych rzeczy. Później wpadłam w depresję, jadłam słodycze, przytyłam kolejne 25kg w rok, biorę antydepresanty prawie rok. Teraz nie mogę schudnąć, co robić?

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Jeżeli dieta o niskim IG tak dobrze na Panią podziałała, proponuję do niej wrócić. Z powodu złego stanu zdrowia najlepiej byłoby włączyć do takiej diety zdrowe tłuszcze - masło, oliwę, nierafinowany olej rzepakowy i nawet do 4 łyżek tranu przez 4 tygodnie, potem dwie powinny wystarczyć. Proszę jeść tłuste ryby, nie tylko chudy drób. Mięso i ryby jak najlepszej jakości. Żadnych przetworzonych produktów i dużo zieleniny o wysokiej gęstości odżywczej - sałaty, jarmuż, rukiew wodną, natkę pietruszki. Warto włączyć do diety podroby, nie musi być dużo, ale są źródłem wielu ważnych składników. Radzę też mocno ograniczyć produkty zbożowe.
Powodzenia

Czasem problemy z wagą są efektem stosowania leków. Warto, żeby skonsultowała to Pani z prowadzącym lekarzem psychiatrą. Może też Pani skorzystać z pomocy dietetyka i psychologa. Sądzę, że warto się przyjrzeć, jakie emocjonalne powody kryją się za tym, Pani "nie może schudnąć".

Witam serdecznie,

Antydepresanty w dużym stopniu mogą przyczynić się do wzrostu wagi. Proponuję rozmowę z lekarzem prowadzącym, być może zmieni leki. Trudno jest mi odpowiedzieć na pytanie dlaczego nie może Pani schudnąć w tym momencie. Może to być spowodowane źle zbilansowana i nieprawidłową dietą. Jadłospis powinien byc dobrany indywidualnie i uwzględnia Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Posiadam zbyt mało informacji na Pani temat aby zalecić konkretny sposób odzywania. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można wysłać mi na maila jadłospis z przykładowego dnia - co Pani jada, jakie ilości, jak często, o jakich porach itp Ja chętnie zerknę i wskażę ewentualne błędy. W ten sposób ustalimy jakie należy wprowadzić zmiany.

kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk