Przejawy agresji i histerii u dwuletniej córki

Moja dwuletnia coreczka przejawia oznaki agresji, bije, histeryzuje, gryzie.. Zaczelo sie to od kiedy przebywala duzo z moja 5 letnia siostra, teraz siostra jej nie bije a moja corka ja. Nie wiem co mam zrobic, jak jej wytlumaczyc, w akcie zlosci bije mnie i nawet probowala igryzc. Mysle ze nie radzi sobie z emocjami. Jak mam reagowac i postepowac zeby takie zachowanie sie skonczylo. Pozdrawiam Patrycja

Dzień dobry
Dziecko w tym okresie rozwojowym kształtuje swoją autonomię i wolę, co przejawia się m. in. w wyrażaniu własnych potrzeb i oczekiwań, rozwoju poczucia własności, chęci wykonywania czynności samodzielnie i po swojemu, chęci wyrażania własnego zdania i decydowania, odmawianiu wykonywania poleceń i upieraniu się przy swoim zdaniu. Około trzeciego roku życia dziecko wkracza w okres kryzysu, w którym może wystapić negatywizm, upór, bunt. Agresja może pojawić się jako forma kontroli otoczenia w drodze do uzyskania niezależności i samodzielności. W tym okresie dziecko uczy się samokontroli swoich emocji i zachowań. Bardzo ważna w tej fazie rozwojowej jest rola rodziców i opiekunów dziecka - wspieranie samodzielnej regulacji emocji przez dziecko i reagowanie na utratę kontroli nad emocjami przez dziecko, informowanie dziecka o normach społecznych i pokazywanie na własnym przykładzie przestrzegania tych norm. Głównym zadaniem rodziców jest zapewnienie dziecku oparcia, uwzględnianie jego woli, nie wymuszanie, lecz zachęcanie do pożądanych zachowań oraz bycie przykładem do naśladowania.
Życzę powodzenia i cierpliwości :)
Renata Respondek

Witam Panią
Żeby zachowanie dziecka się zmieniło, trzeba zastanowić się co jest powodem takiego zachowania, żeby je wyeliminować nie wystarczy mówić tak małemu dziecku że nie wolno ale trzeba zaproponować jej inne zachowanie. Trzeba nauczyć tak małe dziecko ogarniania swoich emocji poprzez nazywanie ich, dziecko musi się nauczyć kiedy się złości, kiedy smuci, kiedy jest radosne. Żeby takie zachowanie się zakończyło nie można doprowadzać aż dziecko rozzłości się za bardzo, czyli trzeba być bacznym obserwatorem dziecka.
Anna Suligowska