Psychozy i omamy rzekome

Witam, przeżyłam dwie psychozy (dużo urojeń i lęków a oprócz tego...)Chciałam się dowiedzieć czy to czego doświadczyłam to omamy rzekome. Mianowice. Sądziłam że słyszę w duchu głos Boga - prowadziłam z tym głosem dialog. Wtedy potrafiłam to zinterpretować tylko w ten powyższy sposób, że jest to głos prosto z duszy. Słyszałam też głos księdza z tym głosem również prowadziłam dialog wydawało mi się że mogę rozmawiać z konkretnym księdzem na odległość. Czy to są tzw. omamy rzekome?

Z pewnością są to omamy. Jeżeli rzutowane są "do wewnątrz" to można mówić o omamach rzekomych. Jednakże generalnie wyróżnianie omamów i omamów rzekomych w wielu wypadków nie jest potrzebne i celowe. Pozdrawiam.

Witam,
Omamy rzekome, pseudohalucynacje należą do zaburzeń spostrzegania. W przeciwieństwie do "zwykłych" omamów, które mają charakter normalnych doznań zmysłowych (np. słyszymy zza ściany rozmowę sąsiada na nasz temat, widzimy szatana, który nam zagraża na klatce schodowej, prześladowcy gonią nas ulicą), pseudoomamy są umiejscowione w obrębie naszego ciała np. głosy w głowie (tu głos Boga), w brzuchu, ugłośnione, obce myśli w głowie, obrazy "przed oczami", z tyłu głowy itd. Rozróżnianie pseudoomamów od omamów jest o tyle istotne, że te pierwsze zasadniczo nie występują w psychozach egzogennych np. w przebiegu zatruć, majaczeń (alkoholowych, ponarkotykowych), chorób somatycznych. Jest to ważne, bo już po pierwszym badaniu można ukierunkować dalszą diagnostykę we właściwym kierunku, a co za tym idzie - wdrożyć adekwatne leczenie. Natomiast w tzw. psychozach endogennych mogą występować zarówno halucynacje jak i pseudohalucynacje.
Mam nadzieję, że choć trochę wyjaśniłem Pani ten problem.
Pozdrawiam.