Rozmowa z dzieckiem a śmierci samobójczej w rodzinie

Witam.Dziecko ma 7 lat,pewnie troche podsluchalo rozmow ,ktorych sie nie dalo uniknac dotyczacych tego co sie stalo ,czyli smierci samobujczej,poza tym ja powiedzialam mu,ze brat zasnal,moja mama,ze wyszedl wyrzucic smieci i umarl,bo rzeczywiscie stalo sie to kiedy wyszedl z domu ale nie wyszedl tylko zszedl do piwnicy.Brat od 15 roku zycia chorowal na schizofrenie.Moje dzieci ,gdyz mam jeszcze corke byly bardzo z Nim zzyte.Mnie rowniez bardzo Go brakuje ,jest nam wszystkim bardzo ciezko .

Witam,

Szkoda, że dziecko od razu nie usłyszały prawdy, ale na to nigdy nie jest za późno. Warto powiedzieć, że brat był chory i z tego powodu umarł. Proszę podawać jak najmniej szczegółów, jeśli dziecko będzie dopytywać również odpowiadać jak najkrócej (ale prawdę).
Jeśli od śmierci nie minęło jeszcze pół roku, Pani żal jest naturalny. Gdyby zaczął się pogłębiać lub nie chciał słabnąć mimo upływu czasu, proponuję zgłosić się do terapeuty.

Pozdrawiam

Dzieci potrzebują się odnaleźć w trudnych sytuacjach tak samo jak potrzebuję tego dorośli. Pani syn ma prawo zadawać sobie pytania o to co stało się bratem, co to jest schizofrenia, co to znaczy samobójstwo, kiedy się obudzi (skoro zasnął) i dlaczego tak się stało. Podsuwanie mu sprzecznych wersji zdarzeń najprawdopodobniej tylko nasili jego stres i brak zrozumienia dla całej sytuacji. Proponuję, aby omówili Państwo między sobą co powiedzieć dziecku. w sposób, który nie przekłamuje rzeczywistości, ale opisuje zdarzenia w przyswajalny dla dziecka sposób. Sugeruję porozmawiać o tym czym jest śmierć (jeśli są Państwo wierzący, to "odejście do nieba" jest wersją całkiem przyswajalną dla dzieci, jeśli nie, musicie Państwo znaleźć inną metaforę) i dlaczego brat odszedł. Rozmowa z siedmiolatkiem na ten temat nie jest łatwa, ale jest potrzebna, chowanie takich rzeczy w tajemnicy i tworzenie tematów tabu prędzej czy później tworzy dodatkowe komplikacje.
W prawidłowym doborze słów może Państwu pomóc psycholog dziecięcy.

http://www.gabinetzmian.pl