Rzadkie kontakty seksualne powodem konfliktów w związku

Witam, mam pewien problem jestem strasznie zazdrosny o byłych mojej dziewczyny. Kocham ją z całego serca, ale ją krzywdzę, w szczególności po pijaku mówię jej, że mnie zdradza, że ma innego i myśli o byłych. Jestem z nią 4 lata, kiedyś było inaczej, nie byłem zazdrosny, ale może to jest to spowodowane tym, że kiedyś więcej się kochaliśmy i było więcej takich spontanicznych chwil, czułem że mnie pragnie. A teraz jest tak, że Ona się obawia, że nas usłyszą rodzice, (bo niestety jeszcze mieszkamy z rodzicami). Czuję się teraz taki niedowartościowany. Kiedyś kochaliśmy się, kiedy tylko była okazja, a teraz raz na miesiąc. I może brakiem seksu jest spowodowane moje zachowanie? Jak ją zachęcić mam, aby się ze mną kochała częściej i jak jej o tym wszystkim powiedzieć, żeby się nie obraziła na mnie, że myślę tylko o jednym. Z góry dziękuję za odpowiedź!

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Wydaje mi się, że kłopoty, jakie pojawiły się ostatnio w Pana związku nie wynikają tylko i wyłącznie z braku czy też ograniczenia częstotliwości kontaktów seksualnych. Być może pojawiła się rutyna, przyzwyczajenie, opadła pierwsza fascynacja sobą. Zgodnie z teorią miłość składa się z intymności, namiętności i zaangażowania. Najszybciej gaśnie namiętność, czyli pożądanie, potem stopniowo intymność, czyli pragnienie bycia blisko mentalnie, cieleśnie i uczuciowo, a najtrwalszym elementem okazuje się być zaangażowanie w związek, czyli praca nad relacją. Zazdrość to niepokojący objaw dla związku. Niektórzy twierdzą, że nie ma miłości bez zazdrości, ale czynienie przykrości dziewczynie po spożyciu zbyt dużej dawki alkoholu na pewno nie przyczyni się do umocnienia Państwa związku.

Zgadzam się z Panem, że seks jest bardzo ważnym, ale nie najważniejszym elementem relacji. Jak zachęcić dziewczynę do częstszych zbliżeń? Tylko i wyłącznie poprzez szczerą rozmowę. Może Pan zapytać, dlaczego teraz rzadziej współżyjecie ze sobą? Z czego to wynika – z obawy, że miłosne igraszki usłyszą rodzice, z lęku przed „wpadką”, a może seks przestał sprawiać partnerce przyjemność? Oczywiście, rozmowa na tematy intymne wymaga delikatności i odpowiedniego doboru słów, by Pana dziewczyna opacznie nie zrozumiała sensu Pana wypowiedzi i nie posądziła, że zależy Panu wyłącznie na seksie. Musi Pan powiedzieć, co dla Pana znaczy seks z nią, zapewnić o swoim uczuciu, miłości i zaangażowaniu. Musi Pan też wysłuchać jej argumentów, jej oczekiwań, wątpliwości, obaw i w końcu musicie wypracować wspólne rozwiązanie, jeśli chcecie dalej pielęgnować swój związek.

Nie można zaprzeczyć, że rozpoczęcie współżycia jest dla zakochanych przeniesieniem związku na bardziej intymny poziom, co oczywiście bardziej umacnia relację. Seks daje poczucie niezwykłej bliskości i może być czymś wspaniałym, o ile partnerzy są na niego gotowi i pewni tego, co robią. Możliwe, że Pana dziewczyna chciałaby przejść na „wyższy poziom” związku. Może myśli o poważnym związku na stałe, o ślubie, ale boi się o tym z Panem porozmawiać? Nie wiem, jak wyglądają do końca Wasze relacje, ale warto podjąć w trakcie rozmowy również i ten wątek.

Na temat seksu i intymności w związku oraz zaufania może Pan przeczytać pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/intymnosc-w-zwiazku
http://portal.abczdrowie.pl/co-nam-daje-satysfakcje-w-zwiazku
http://portal.abczdrowie.pl/zazdrosc-w-zwiazku
http://portal.abczdrowie.pl/zaufanie-w-zwiazku
http://portal.abczdrowie.pl/bliskosc-w-zwiazku

Pozdrawiam

Dzień Dobry Panu,

Sugerowałabym skupić się bardziej na radosnym i spontanicznym przytulaniu, dotykaniu, głaskaniu takim "poza seksualnym" Pana Dziewczyny i na doznaniach zmysłowych, a nie "fokusowaniu" się przede wszystkim na kontakcie seksualnym...
A może wprowadzenia do Waszej intymności we dwoje czegoś nowego...?

Życzę Panu radości,
irena.mielnik.madej@gmail.com