Samodzielna nauka bycia asertywnym

Czy bycia asertywnym można nauczyć się z samych książek , poradników?

Osobiście uważam, że nie można. Problemy z asertywnością mogą mieć różne podłoże, dość często lękowe. Samo opanowanie regułek i technik nie rozwiąże podstawowego problemu. Warto udać się na konsultację do psychoterapeuty, aby przyjrzeć się problemowi i jego przyczynom. W zależności od poziomu funkcjonowania, specjalista zaproponuje formę wsparcia - może to być psychoterapia (indywidualna lub grupowa), trening, warsztaty, szkolenie. Asertywność jednak "ćwiczy się" w praktyce.