Mam problem z odmawianiem i ogólnie z bycie asertywną. Jeśli chodzi o mówienie „Nie” to są sytuacje, w których potrafię odmówić np., jeśli ktoś na ulicy by mnie zaczepił i chciał pieniędzy lub żebym poczęstowała go papierosem. Problem mam z tym w pracy. Pracuje przy sprzątaniu wspólnoty mieszkaniowej. Jest tam jedna lokatorka, która często o coś mnie prosi jak mnie zobaczy a ja za każdym razem się na to godzę. Wydaje mi się, że ona to wyczuła i to teraz wykorzystuje. Zawsze jak sprzątam klatkę w bloku, w którym mieszka stresuje się tym, ze zaraz wyjdzie z mieszkania i coś będzie ode mnie chciała a ja znów będę miała tą wewnętrzną blokadę i się na coś zgodzę.
Często wracam myślami do tego typu sytuacji, analizuje i wyobrażam sobie swoje asertywne zachowanie, że stanowczo komuś odmawiam i że następnym razem tak właśnie się zachowam w rzeczywistości. Dużo wiem na temat asertywności. Przeczytałam kilka poradników i wiele artykułów w Internecie na ten temat. No, ale teoria teorią, a w praktyce mi nie wychodzi, nie potrafię tej wiedzy wdrożyć w życie. Korzystałam także z warsztatów ale też nie przyniosły u mnie żadnego rezultatu.
Dobrą metodą jest przećwiczenie spotkania z natrętem najlepiej z przyjaciółką. Nauczyć ją by zachowywała się jak tamta osoba i używała tych samych słów. Dobrą metodą jest takie ćwiczenie sobie nagrać na video i zaobserwować jak się reaguje w takiej sytuacji.
Pozdrawiam.
Skoro poradniki nie pomagają to może warto rozważyć psychoterapię? Czasem ceną asertywności jest złość innych i jest to naturalne. Pytanie, czy złość innych przeszkadza Pani bardziej niż złość na siebie?
Pozdrawiam serdecznie,
Kamila Dziwota
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Problem z odmawianiem i relacjami z ludźmi – odpowiada Mgr Marta Belka-Szmit
- Jak nauczyć się odmawiania? – odpowiada Mgr Agnieszka Jagielak
- Trening asertywności u 32-latka – odpowiada Mgr Agnieszka Nowogrodzka
- Od czego powinien zacząć ktoś, kto chce nauczyć się podstaw asertywności? – odpowiada Dr Dominika Farley
- W jaki sposób można nauczyć się asertywności? – odpowiada Mgr Agnieszka Glica
- Problem z niską asertywnością – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Problem z awanturującymi się sąsiadami – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Własna opinia i nauka asertywności – odpowiada Mgr Dorota Babrzymąka
- Czy można samemu nauczyć się komunikacji interpersonalnej? – odpowiada Mgr Adam Kowalewski
- Dlaczego partner odmawia współżycia? – odpowiada Mgr Filip Grabowski