Problem z odmawianiem i asertywnością

Mam problem z odmawianiem i ogólnie z bycie asertywną. Jeśli chodzi o mówienie „Nie” to są sytuacje, w których potrafię odmówić np., jeśli ktoś na ulicy by mnie zaczepił i chciał pieniędzy lub żebym poczęstowała go papierosem. Problem mam z tym w pracy. Pracuje przy sprzątaniu wspólnoty mieszkaniowej. Jest tam jedna lokatorka, która często o coś mnie prosi jak mnie zobaczy a ja za każdym razem się na to godzę. Wydaje mi się, że ona to wyczuła i to teraz wykorzystuje. Zawsze jak sprzątam klatkę w bloku, w którym mieszka stresuje się tym, ze zaraz wyjdzie z mieszkania i coś będzie ode mnie chciała a ja znów będę miała tą wewnętrzną blokadę i się na coś zgodzę. Często wracam myślami do tego typu sytuacji, analizuje i wyobrażam sobie swoje asertywne zachowanie, że stanowczo komuś odmawiam i że następnym razem tak właśnie się zachowam w rzeczywistości. Dużo wiem na temat asertywności. Przeczytałam kilka poradników i wiele artykułów w Internecie na ten temat. No, ale teoria teorią, a w praktyce mi nie wychodzi, nie potrafię tej wiedzy wdrożyć w życie. Korzystałam także z warsztatów ale też nie przyniosły u mnie żadnego rezultatu.

Pozdrawiam.

Skoro poradniki nie pomagają to może warto rozważyć psychoterapię? Czasem ceną asertywności jest złość innych i jest to naturalne. Pytanie, czy złość innych przeszkadza Pani bardziej niż złość na siebie?
Pozdrawiam serdecznie,
Kamila Dziwota