Słyszę głosy po śmierci taty

Mam 15 lat i w marcu br. zmarł mi tata. Boję się że jestem chory psychicznie pnw. często słyszę głosy których niema , kilka razy w nocy odwiedził mnie tata i normalnie z nim rozmawiałem, a wczoraj dziewczyna którą kocham kazała swojemu koledze do mnie zadzwonić i mi pogrozić i kazać się odwalić. Pokłóciłem się się z przyjacielem i nie wiem co zrobić.Często myślę o samobójstwie czy to dobre wyjście ale boję się o mamę i babcię które mnie bardzo kochają.Poradźcie proszę

Mgr Iwona Siudak Psycholog, Olkusz

Współczuję z powodu śmierci taty, którego na pewno Ci brak w tak młodym wieku. Bywa tak nawet czasem latami, że po śmierci bliskiej osoby czujemy jakby była wśród nas , może nam się wydawać, że słyszymy jej głos- często we śnie rozmawia z nami, na ulicy wydaje nam się, że ją spotykamy - a tymczasem to nie ona. Nie ma w tym nic nienormalnego- może top wynikać z tęsknoty za nią. Pomaga wtedy powspomninanie tej osoby, rozmowa o bólu i innych uczuciach związanych z jej utratą z kimś zaufanym- który nie wyśmieje a okaże zrozumienie; Jeśli Tobie pomaga rozmowa ze zmarłym taką to rób to, można napisać list do zmarłego gdy nie zdążyło mu się powiedzieć o wilelu ważnych rzeczach, które nam zalegają w związku z jego osobą;wielu pomaga modlitwa za zmarłego. Wiele przykrych dla Ciebie spraw pojawiło się w krótkim czasie - to może dołować, ale nie oznacza to że są one nie do rozwiązania. Jeżeli te myśli o samobójstwie pojawiają się często to proponuję podzielić się z tym mamą- byś mógł się udać na wizytę u psychologa np. w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej( niepełnoletnich osób nie przyjmują bez zgody rodzica) by specjalista mógł ocenić nasilenie tych myśli samobójczych. Możesz się czuć teraz bardzo osamotniony, ale nie masz pewnośći że odbierając sobie życie z tej drugiej strony będzie Ci lepiej - a odwrotu już nie będzie. Polecam byś porozmawiał o tym z zaufanym dorosłym. Pozdrawiam Iwona Siudak psycholog, psychoterapeuta

Dzień Dobry,

Odejście Twojego Taty jest doświadczeniem traumatycznym, zechciej przyjąć ode mnie wyrazy rozumienia.
Proszę nie zwlekaj, nie zostawaj sam, poproś swoją Mamę o pomoc, podziel się swoimi obawami i objawami i wybierzcie się na konsultację do Poradni zdrowia psychicznego
(w ramach NFZ-tu) lub już teraz skontaktujcie się z bezpłatnym Telefonem Zaufania dla
Dzieci i Młodzieży, pod nr tel. 116 111, czynnym od pon. do piątku, w godz. 12.00-20.00.

Jesteś kochany, ważny dla Mamy i Babci, a przede wszystkim bądź sam dla siebie...

Życzę Ci zwyczajnego powodzenia,
irena.mielnik.nadej@gmail.com