Stan po utracie bliskiej osoby

Jak mogę sobie poradzić z utrata bliskiej osoby, z która mozna było porozmawiać o wszystkim z którym widziałam się praktycznie pare razy w tygodnia a teraz pustka straszna pustka to bardzo mnie ona przybiło, nie mam ochoty z nikim rozmawiać. Wieczorami tylko płacze. Alkohol imprezy nie pomagają... cos się dzieje ze mna złego a ja nie potrafie sobie z tym pomoc. Z rodzicami nie można o wszystkim porozmawiać czasami tylko dokładają do "pieca" Jestem za granica. Jest mi strasznie zle.
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Przeżywasz teraz stan żałoby po utracie bliskiej osoby, który jest jednym z najbardziej stresujących stanów przeżywanych przez człowieka. Potrzeba dużo czasu aby się z nim uporać i czas tutaj jest czynnikiem leczącym. Czasami jednak przeżywanie utraty jest takie silne, że przekracza możliwości adaptacyjne psychiki człowieka. Tak może być w Twoim przypadku. Każdy z nas ma swoje szczególne sposoby radzenia sobie z utratą. Jeśli ból jest nie do zniesienia, powinnaś sobie pomóc idąc do specjalisty, psychoterapeuty. Może w pobliżu znajdzie się ktoś taki, jeśli nie można też spróbować poszukać pomocy przez skypa. Proponowałabym tez sięgnąć po farmakoterapie. W tym szczególnym okresie Twojego życia nie powinnaś zostawać sama ze swoim problemem.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Agata Dusza

Witam
Żałoba po utracie bliskiej osoby jest czymś naturalnym. Problem pojawia się jeśli zbytnio się przedłuża i zaczyna przeszkadzać w satysfakcjonującym funkcjonowaniu. Polecam wtedy zbadać przyczyny tego stanu. Może to być np. brak wsparcia ze strony innych bliskich osób lub strach przed samotnością.
Pozdrawiam
Daniel Filipek