Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 8 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

To depresja czy dojrzewanie?

Często rano myślę co będzie później, czy dam radę przejść ten dzień bez bólu brzucha. Stach, ale nie wie przed czym. Senność w dzień. Wieczorem płaczę, boję się, że wszyscy mnie opuszczą. Nie mam komu się wyżalić z problemów. Nie mogę zasnąć.

KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu

Miłość od pierwszego wejrzenia częściej przytrafia się mężczyznom

Witam!

Jesteś młodą kobietą i Twoje złe samopoczucie może być wynikiem wieku dojrzewania. W tym czasie możesz doświadczać wielu trudności i dolegliwości, m.in. zaniżoną samoocenę, niskie poczucie własnej wartości, problemy z samoakceptacją a także zmiany lub obniżenie nastroju. Także poczucie odrzucenia i poczucie, że nikomu na Tobie nie zależy jest związane z tym czasem.

Mogłabyś dowiedzieć się więcej na temat dojrzewania i jego objawów (nie tylko tych fizycznych, ale przede wszystkim psychicznych). Jeśli będziesz nadal źle się czuła, a Twój stan będzie się pogarszał porozmawiaj z rodzicami o wizycie u psychologa. Może jest taka możliwość w Twojej szkole.

Piszesz, że nie masz z kim o tym porozmawiać. Możesz korzystać z for internetowych, grup tematycznych czy telefonu zaufania. Zastanów się także nad rozpoczęciem pracy w grupie. Możesz zaangażować się w zajęcia pozalekcyjne, zająć się pomocom innym lub wolontariatem. Będzie to możliwość poznania nowych osób, rozwijania swoich zainteresowań oraz nauczenia się pracy w grupie i sprawnego komunikowania się z innymi osobami.

Pozdrawiam

Psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy