Jeżeli obserwuje Pan tak duże pogorszenie nastroju, płaczliwość poczucie bezsensu to proponuję konsultację ze specjalistą - psychiatrą lub psychoterapeutą.
Witam. Może warto rozważyc psychoterapię dla siebie. Może ma Pan trudność aby czerpać satysfakcję z życia, kiedy jest dobrze i musi pojawiać się myśl jakaś przeciwstawna tej radosć, zmartwienia.
Magdalena Brabec
Witam serdecznie, bardzo dobrze, że jest Pan otwarty na pomoc drugiego człowieka oraz dostrzega pozytywne wydarzenia w swoim życiu. Z tego co Pan przedstawił rozumiem że zmaga się Pan z problemami natury egzystencjalnej , czemu towarzyszy dotkliwe cierpienie. Życie każdemu z nas stawia pytania, naszym zadaniem jest odkrywanie sensu życia, który zmienia się(z roku na rok, z godziny na godzinę) lecz nie przestaje istnieć. Naturalnym jest to, że na pewnych etapach swojego życia (wraz z dojrzewaniem , w sytuacjach nas poruszających) stoimy przed zadaniem jakim jest redefinicja dotychczasowych sensów, konfrontacja z własnymi postawami wobec śmierci. Doświadczane trudności mogą być trampoliną do osiągnięcia bardziej dojrzałych postaw i refleksji pod warunkiem, że zostaną odpowiednio przeżyte. Poza ogólnikami, które mogą wydać się Panu trywialne trudno mi powiedzieć coś więcej, ponieważ nie znam dokładnie Pana położenia. Z tego co Pan piszę rozumiem, że to cierpienie się nasila, nie wolno ryzykować i zwlekać – warto zgłosić się do specjalisty i wspólnie spróbować przyjrzeć się sytuacji, poszukać powodów do sensu i radości? Czy są jakieś aktywności, które choć w minimalnym stopniu sprawiają Panu przyjemność?
Trzymam kciuki, życzę nadziei i pozdrawiam –Anna Gamrowska
Witam, niekiedy jest tak, że pomimo sukcesu w życiu - człowiek wewnętrznie czuje smutek i bezsilność. Jeśli taki stan utrzymuje się dłuższy czas, może on wskazywać na nastroje depresyjne i wtedy skorzystanie z psychoterapii może pomóc odnaleźć odpowiedź na pytanie: "skąd ten smutek ? lub nie umiejętność cieszenia się? pomimo tylu dobrych rzeczy w życiu". To ważne pytanie. Często jest tak, że dążąc do celu i marząc o czymś, osoba nie umie tak naprawdę cieszyć się ze swoich osiągnięć i z bliskości. A umiejętność cieszenia się ze sukcesów jest bardzo istotna, inaczej w życiu może ciągłe towarzyszyć poczucie braku satysfakcji. Pozdrawiam
Proszę skorzystać z pomocy psychologa lub lekarza psychiatry. Mogą to być objawy chwilowego kryzysu związanego w wchodzeniem w dorosłość, odpowiedzialność, budowanie tożsamości i nadawaniu sensu swojemu życiu, ale mogą to być także objawy poważniejszych zaburzeń (np depresja). Im szybsza reakcja, podjęcie leczenia, tym większe szanse na pełna remisję/szybsze pokonanie kryzysu.
Witam Pana,
zachęcam do konsultacji psychoterapeutycznej - podczas terapii będzie mógł Pan przyjrzeć się bliżej uczuciom, jakie Panu towarzyszą oraz odnaleźć ich źródła.
Pozdrawiam
Izabela Makowska-Trzeciak
najlepiej przyjrzec sie temu z dobrym terapeuta.i przy okazji nauczyc sie jak sobie z tym radzic...powod zawsze jest, tylko czesto ukryty...pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy jak nie jestem utalentowany to nie mogę wysoko mierzyć? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Uczucie smutku i brak chęci do życia – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Uczucie przygnębienia, smutku i złości – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Odczuwanie przygnębienia i smutku przez 20-latka – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Brak chęci do działania, przeszywające uczucie smutku, przygnębienia, czasem samotności – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak zlikwidować uczucie smutku i lęku? – odpowiada Mgr Edyta Szafran
- Uczucie niespełnienia w życiu – odpowiada Mgr Tomasz Furgalski
- Uczucie smutku i brak chęci do życia po rozstaniu z dziewczyną – odpowiada Mgr Marzena Kicińska-Galas
- Uczucie odrealnienia i smutku – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Ciągłe uczucie smutku - czy to już jest depresja? – odpowiada Mgr Kamila Drozd