Utrata wiary w sens życia

Opowiedzieć 27 lat małżeństwa to trudne ale uświadomić sobie, że te lata poszły na marne i że wszystko w co wierzyłam obróciło się przeciwko mnie........ to po co żyć. Mój mąż zrujnował rodzinę uprawiał od lat hazard, a ja byłam ślepa. Każdego dnia się obwiniam budzę się z płaczem i płacząc zasypiam. Wszystko wystawiłam na sprzedaż ale wszyscy wiemy jaka jest sytuacja w nieruchomościach. Mam 57 lat i całe życie to praca, dom,dzieci. Proszę mnie surowo nie oceniać ale nie mam już woli walki
KOBIETA, 57 LAT ponad rok temu

Witam,
sytuacja, którą Pani opisuje wydaje się być niepokojącą i może wskazywać na zaburzenia nastroju. Warto jednak przyjrzeć się im dokładniej, dlatego też sugeruję kontakt z lekarzem psychiatrą, który wesprze Panią lekami a także psychoterapeutą i grupami wsparcia dla rodzin osób uzależnionych od hazardu.


Pozdrawiam serdecznie

0

Witam. To trudne na pewno co pani przeżywa i bardzo bolesne. Potrzeba pewnie dużo czasu żeby wyjść na "prostą", ale na pewno warto czekać, choćby wiele lat.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Utrata sensu życia

Kompletnie utraciłem sens życia. W chwili obecnej nie podejmuję żadnej aktywności. Jestem 33 letnim mężczyzną bez osiągnięć i bez perspektyw, a ciężar błędnych wyborów mnie przygniata. Każdy ma czasem kryzys, ale ja żyję w kryzysie od lat. W ciągu ostatnich 2 lat odciąłem się od wszystkiego co było "bolesne" i się okazało, że po drugiej stronie nie ma nic.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Na to "nic" można spojrzeć na dwa sposoby. Albo jako brak, albo potencjał i przestrzeń, którą może Pan właśnie zapełnić w dowolny sposób. Może to jest dobry okres na zmiany w Pana życiu i ponowne określenie siebie i tego czego Pan od swojego życia oczekuje. Sugerowałbym udać się na psychoterapię indywidualną, gdzie będzie Pan mógł zająć się zarówno zapełnianiem tego obszaru jak i tym co było "bolesne".
Pozdrawiam
Jakub Pyka

0

Witam Pana,
pisze Pan o swojej sytuacji, że trwa już wiele lat i metoda, którą do tej pory Pan zastosował (odcięcie się) jest nieskuteczna, w związku z tym zachęcam do konsultacji psychoterapeutycznej. Z pomocą specjalisty może być łatwiej przejść kryzys, w jakim Pan się znalazł. Myślę, że nie warto tego odkładać na później i jak najszybciej sięgnąć po fachową pomoc/
Pozdrawiam
Izabela Makowska-Trzeciak

0
Mgr Jakub Pyka
Mgr Jakub Pyka

Głęboki smutek, brak energii, niezdolność do czerpania przyjemności ze zwykłych rzeczy, zaburzenia wegetatywne - problemy z jedzeniem, snem, stanem zdrowia, to najczęstsze syndromy depresji.
Depresję, o ile nie ma charakteru endogennego, wiąże się w poczuciem straty. To jak sobie z nią poradzimy, czy będziemy wstanie ją opłakać i pójść dalej, czy też smutek i rozczarowanie zmienią się w stany depresyjne, zależy od wielu czynników.
Często osoby ze skłonnościami do depresji same wychowywały się w rodzinach, w których jeden z rodziców cierpiał na depresję. W innych wypadkach rodzice zaniedbywali potrzeby emocjonalne dziecka, oczekując, że samo poradzi sobie z własnymi problemami. W jeszcze innych przypadkach rozwinięciu się skłonności depresyjnych sprzyjała atmosfera, w której nie było miejsca na rozmowę o problemach czy też przeżywanie smutku. W takich rodzinach żałoba czy też inne formy troski czy pocieszenia traktowane były z pogardą jako użalanie się.
Cierpiąc na depresję można wybrać dwie drogi - rozpocząć leczenie farmakologiczne lub też poddać się psychoterapii. W wielu przypadkach obie te formy pomocy stosowane są równolegle.

Drogi Panie, na osiągnięcia zawsze jest czas a perspektywy stwarzamy sobie sami. Z Pana słów wnioskuję silne poczucie bezradności, rozczarowania i osamotnienia. Zbyt mało jednak pisze Pan o powodach tego stanu, które należałoby przeanalizować razem z terapeutą. Odciąć to nie wszystko - trzeba to w sobie przepracować. Nie pisze Pan czy ten stan już się zdarzał, czy ma cechy przewlekłe i czy w Pana rodzinie bywały osoby depresyjne?
Proponuję nie oglądać się za siebie tylko do przodu - w przyszłość i nie odbierać sobie nadziei na lepsze życie. Proponuję poza terapią psychologiczna zasięgnąć konsultacji lekarza psychiatry, tego typu objawów nie należy lekceważyć.
Pozdrawiam A.R.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Utrata sensu i chęci do życia

Utracilam chec do zycia.wszystko widze w czarnych barwach.maz wydaje mi sie obcy...nie smieje sie,czesto placze. Jak ja mam sobie pomoc?? Jezeli czegos nie zrobie rozpadnie sie moje malzenstwo...blagam o rade!
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Witam
Objawy, które Pani opisuje są charakterystyczne
dla depresji. Przyczyną są prawdopodobnie
Pani wcześniejsze przykre doświadczenia.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić
tylko podczas osobistej konsultacji.
W leczeniu depresji najskuteczniejszym
sposobem dotarcia do przyczyny i znalezienia
sposobu rozwiązania problemu jest psychoterapia.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty