Witam Panią ciepło. Aby zwiększyć ilość mięśni w naszym ciele, należy dostosować wysiłek fizyczny do Pani budowy ciała, do Pani możliwości. Nie znam Pani, nie widzę PAni i trudno mi powiedzieć jaki konkretnie typ aktywności byłby dla Pani najbardziej odpowiedni. Bardzo ważna jest dieta. Prawidłowy sposób odżywiania zabezpieczy przed tym ,że podczas treningu będzie Pani wykorzystywała własne mięśnie jako źródło energii do pracy. Aby tak się nie stało, nie może Pani jeść za mało i nie mogą to być dieta niedoborowa. Proszę wybierać produkty jak najmniej przetworzone typu: gruboziarniste kasze, ciemne ryże, pełnoziarniste makarony, rośliny strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasola), chude mięso, ryby (2x w tygodniu, ryby mają bardzo cenny dla sportowców aminokwas - tauryna), nabiał, jajka, oleje roślinne (oliwa z oliwek lniany). Dopiero organizm, który ma dostarczone wszystkie niezbędne makro-i mikroelementy (w tym pierwiastki śladowe i witaminy) będzie mógł budować masę mięśniową. Może Pani zwrócić się również o pomoc w doborze zestawu ćwiczeń do wykwalifikowanego trenera personalnego. Powodzenia pozdrawiam. Asia Szmitka-Łuszczyk mgr farmacji i dietetyk
Witam serdecznie,
przy odpowiedniej kalorycznosci diety Pani nie schudnie, proszę zgłosic się do dietetyka po indywidualną dietę.
Pozdrawiam
Zwiększając wysiłek należy zwiększyć kaloryczność diety. Może to Pani zrobić sama, jeśli ma Pani wystarczającą wiedzę i umie obserwować swój organizm.
Należy zadbać o odpowiednią ilość płynów, bo jest większa utrata z potem i zwiększyć podaż białka (które buduje nowe włókna mięśniowe) - byle bez przesady, oraz węglowodanów, które dostarczają łatwo dostępnej energii i pozwalają efektywnie spalać tkankę tłuszczową.
Witam Panią,
aby nabrać masy mięśniowej powinna Pani przede wszystkim wprowadzić zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę o dostosowanej do Pani potrzeb kaloryczności. Jeżeli jadłospis nie będzie miał niższej kaloryczności niż Pani dzienne zapotrzebowanie kaloryczne to Pani nie schudnie. Do tego proszę ćwiczyć siłowo z obciążeniem. Bardzo ważne jest także to co jemy przed i po treningu. Powinniśmy bowiem dostarczyć odpowiednie ilości białka oraz węglowodanów złożonych a zaraz po treningu odbudować straty glikogenu zjadając nap. banana(spore ilości cukrów prostych, łatwo przyswajalnych) .
Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Picie mleka po treningu a budowanie masy mięśniowej – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- W jaki sposób mężczyzna może nabrać masy mięśniowej? – odpowiada Mgr inż. Emilia Kołodziejska
- Czy przy ustalaniu diety na zwiększenie masy ciała należy zwiększyć ilość węglowodanów, białka czy tłuszczu? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak zbudować masę mięśniową? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Dieta na przyrost mięśni – odpowiada Mgr Katarzyna Wawrzyniak-Piekarska
- Dieta na przybranie masy mięśniowej u 19-latka – odpowiada Mgr Monika Konieczna
- Siłownia i dieta na przyrost masy mięśniowej – odpowiada Roma Wojtewicz
- Dieta na przybór masy mięśniowej – odpowiada Mgr Barbara Wójcik
- Przyrost masy mięśniowej u 18-latka – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak nabrać masy mięśniowej? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
artykuły
Suplementy dla sportowców - czy warto je zażywać? Ekspertka mówi, co jest najistotniejsze
Wzmożona aktywność fizyczna może powodować szybszą
Pozbędzie się tłuszczu z brzucha. Znany profesor zachwala tę metodę
Profesor Ingo Froboese z Niemieckiego Uniwersytetu
Jak schudnąć mając chorobę Hashimoto?
Choroba Hashimoto czyli przewlekłe autoimmunologic