W jaki sposób poradzić sobie z traumą z dzieciństwa i pozbyć się myśli samobójczych?

Mam 19lat. I problem z samookaleczaniem. Dlatego ze byłam molestowana w dzieciństwie. I teraz sobie z tym nie radzę. Nie chce iść do żadnych psychologów i nie pójdę. Boję się. Co Mam zrobić? Nikt nie wie że ja to robię. Przedwczoraj chcialam skończyć ze soba Ale nie zrobiłam tego. Coś mnie powstrzymało. Ale nadal chce.

Witam, czego obawia się Pani w związku z wizytą u psychologa? Proszę się nie obawiać, skorzystać z pomocy, telefonu zaufania: 116 123 (http://www.psychologia.edu.pl/kryzysy-osobiste/telefon-kryzysowy-116123.html), rozmowa może pomóc, zastanowić się nad formą wsparcia. Jeżeli potrzebuje Pani dłuższej rozmowy zapraszam do skorzystania z konsultacji.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Szanowna Pani, poukładanie sobie życia o traumie jaką jest molestowanie seksualne nie należy do rzeczy łatwych. Z tego co Pani pisze, nie chce Pani mieć kontaktu z psychologami; nie wiem czy to ze względu na przekonania, czy może ze względu na trudne doświadczenia w tej materii. Jeśli tak, to przykro mi w imieniu całego środowiska psychologów. Oczywiście jest możliwe poradzenie sobie z tymi doświadczeniami samodzielnie, nie mniej jednak może to być trudne bez specjalistycznej wiedzy. Być może warto poszukać w takim razie jakiejś grupy wsparcia - osób z podobnymi doświadczeniami, do tych, które Pani doświadczyła; albo nawiązać kontakt z lekarzem psychiatrą.
Samookaleczenia są najczęściej (byc może również i w Pani przyapdku) powodowane nieradzeniem sobie z napięciem. Warto może zatem postudiować literaturę w kierunku nabywania umiejętności radzenia sobie z napięciem.
Gdyby pojawiły się myśli samobójcze ponownie i miała Pani przeświadczenie, że może Pani targnąc się na życie należy natychmiast zadzwonić po karetkę 999, udać się na sor lub do najbliższej izby przyjęć psychiatrycznych lub chociaż zadzwonić do osoby bliskiej, która może Pani pomóc.
Pozdrawiam i zachęcam do szukania pomocy!