W jaki sposób radzić sobie z toksycznymi współpracownikami?

Dzień Dobry. Mam pytanie odnośnie radzenia sobie z toksycznymi osobami w pracy. Jak odciąć się psychicznie od osób które są nieżyczliwe , zazdrosne i przerzucają na mnie swoją złą energię .Jak sprawić aby poczuły bezradność w stosunku do mnie tzn, żeby zrozumiały że poprzez swoje zachowanie nie osiągną swoich złych zamiarów?nie zachwieją moją pewnością siebie . Jak sobie spokojnie radzić z takimi osobami? Za odpowiedź z góry dziękuję . Kamila z Rybnika

odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Hmm, to bardzo trudne pytanie, wymagające dłuższej rozmowy. Na to, jak zachowają się Pani koledzy z pracy, nie bardzo ma Pani wpływ. Ma Pani jednak wpływ na to, co Pani myśli i jak się zachowa. Przede wszystkim warto, żeby to Pani najpierw uwierzyła w to, że inni nie są w stanie zachwiać Pani pewnością siebie i wiarą we własne siły. Zachowanie spokoju wbrew wszystkiemu to podstawa. Jeżeli się nie udaje, proszę zgłosić się na konsultacje do psychoterapeuty. Pomocne są również warsztaty asertywności.
Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata Mont
Poradnia Kamea w Gdańsku

Dzień dobry, obawiam się, że nie ma jednej prostej techniki która pomoże pani radzić sobie z toksycznymi współpracownikami. Z drugiej strony czy wszyscy pani współpracownicy są toksyczni? Czy koleżanki i koledzy są tacy tylko w stosunku do pani, czy do wszystkich?, Czy robi pani coś takiego co powoduje, że są tacy w stosunku do pani. na te wszystkie pytania można sobie odpowiedzieć podczas spotkań z psychoterapeutą do czego zachęcam. Pozdrawiam.

Pani Kamilo!

Ma Pani wpływ na swoje zachowanie, myśli i reakcje.
Nie ma Pani wpływu na to, żeby Pani współpracownicy "by poczuły bezradność w stosunku do mnie tzn, żeby zrozumiały że poprzez swoje zachowanie nie osiągną swoich złych zamiarów".

Proszę zastanowić się, jakie konkretne zachowani sprawiają, że czuje Pani że współpracownicy przerzucają na Panią złą energię?

Co sprawia, że czuje się Pani dobrze wśród ludzi?
Z kim Pani w pracy najlepiej się czuje?
Jak Pani wtedy się zachowuje? A jak zachowuje się Pani wśród osób, które uważa Pani za toksyczne?

Zazwyczaj z kimś czujemy się świetnie, towarzystwo innych nam nie służy, ale także i nasza obecność nie służy im. Warto się skupić na sobie i na towarzystwie osób, z którymi czujemy się dobrze, a potem przyjrzeć się relacją sprawiającym trudności.
Pozdrawiam serdecznie
Eliza Wolańczyk