W jaki sposób znowu być pogodną i uśmiechniętą dziewczyną?

Witam. Mam 14 lat. Jestem bardzo pogodną i szczęśliwą dziewczyną, ale od pewnego czasu nie czuje się najlepiej. Jestem smutna, nie mam ochoty jeść, spać, wstawać. Wolę siedzieć sama w milczeniu. Myślałam że to objawy chandry, ale nie jestem pewna. Jak stać się tą pogodną dziewczyną co byłam ?
KOBIETA, 14 LAT ponad rok temu
Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Jesteś w wieku dorastania, dlatego Twoje samopoczucie może być bardzo chwiejne. Niestabilność emocjonalna bardzo często występuje wśród nastolatków ze względu na zmiany hormonalne, jakie zachodzą w tym czasie w ich organizmach. Napisałaś, że ogólnie jesteś pogodną i radosną dziewczyną, ale ostatnio stałaś się bardziej osowiała, smutna, milcząca, nie masz motywacji do działania ani apetytu. Być może są to oznaki przeziębienia albo stresu? Może być to zmiana związania z dorastaniem, która z czasem minie. Może to po prostu objaw chandry, chwilowo gorszego samopoczucia? Jeżeli jednak objawy się będą nasilać, a Ty będziesz czuła się subiektywnie gorzej, koniecznie powiedz o tym komuś dorosłemu, np. mamie. Staraj się dbać o w miarę stały rytm dnia, jedz zbilansowane posiłki, nie zapominaj o odpoczynku, pamiętaj o relaksie. Sport i aktywność fizyczna sprzyjają produkcji endorfinnaturalnych hormonów szczęścia. W poprawie samopoczucia może pomóc słuchanie muzyki, techniki relaksacyjne, rozmowa z kimś zaufanym albo nawet małe „przyjemności”, jak gorąca czekolada czy aromatyczna kąpiel ;)
Życzę powodzenia!

0

Witam serdecznie
Opisane objawy mogą wskazywać na przeżywanie trudności emocjonalnych, ale mogą być też objawem innych zaburzeń, np chorób somatycznych.
Istotne byłoby uchwycenie, w którym momencie zauważyłaś zmianę w swoim zachowaniu i samopoczuciu, czy poprzedziło ja jakieś zdarzenie, sytuacja, coś, z czym mogłoby się wiązać z późniejszym stanem psychicznym.
Zachęcam do konsultacji ze specjalistą - psychologiem i pedagogiem (szkolnym lub z Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej z Twojego rejonu). Możesz też zgłosić się do swojego lekarza pediatry i poprosić go o pomoc oraz udzielenie informacji, gdzie skorzystać z pomocy.

0

Wiek dorastanie zawsze przynosi rozterki, wahania nastroju, szukanie najlepszej "drogi życia"
Warto być sobą, nie rezygnować z wartosci, realizować powoli ale konsekwentnie choćby najmniejsze plany i marzenia
Warto marzyć. Sama radość i wesołość nie gwarantuje szczęścia....

0

Jak długo trwa ten stan? Kilka dni obniżonego nastroju (nawet bez wyraźnego powodu) może się zdarzyć, jeśli jednak trwa to dłużej (ponad 2 tygodnie), a dodatkowo występują inne objawy (płaczliwość, napady złości, bezsenność, trudności w koncentracji, gubienie myśli itp) warto poszukać specjalistycznej pomocy np psychiatry.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty