Witam.
Jeśli nie na przeciwwskazań zdrowotnych, to zalecane jest spożywanie głównie ciemnego pieczywa pełnoziarnistego Jest ono bogate w m.in błonniki, białko, sole mineralne i witaminy. Niepokojące są różnego typu próby zafałszowania rodzajów chleba np. chleb pszenny jest często barwiony karmelem i sugeruje, że jest chlebem razowym. Dodatek "polepszaczy smaku" może dawać chemiczny posmak. Kupowane pieczywo powinno być odpowiednio przyrumienione i wyrośnięte. Chleb zakalcowaty, przypalony, zanieczyszczony i zdeformowany jest mało wartościowy. Warto pamiętać, że w chlebach mieszanych zmniejsza się ilość wartościowej mąki żytniej.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska
Witam,
Kupując pieczywo trzeba bardzo uważać i czytać skład, ponieważ dość powszechne jest zjawisko fałszowania chleba: pieczywo nazywane razowym jest w rzeczywistości pieczywem sporządzonym z jasnej mąki, w celu wprowadzenia konsumenta w błąd zabarwionym karmelem, sproszkowaną cykorią lub ciemnym słodem.
Chleb razowy ma w skaldzie mąkę razową ,mąkę żytnią pełnego przemiału, mąkę żytnią typ 2000.
Pieczywo "udające razowe" jest lekkie i bardziej pulchne.
Pozdrawiam
Pieczywo powinno zawierać w swoim składzie mąkę pełnoziarnistą (żytnią, orkiszową itp). Im mniej mąki pszennej tym lepiej. Dobre pieczywo powinno być wypieczone na zakwasie, nie na drożdżach. Powinno mieć jak najmniej (a najlepiej w ogóle) zagęszczaczy, spulchaniczy, polepszaczy itp. Pieczywo najlepiej kupować w piekarni, nie w supermarkecie. Nalezy zawsze poprosić sprzedawcę o podanie lub pokazanie jego składu. Należy zwracać uwagę na barwniki, gdyż ciem,ne pieczywo wy[iekne jest ze zwykłej mąki a tylko barwione, np. karmelem.
Obecnie mamy szeroki wybór pieczywa i faktycznie trudno jest kupić to właściwe. Przede wszystkim trzeba czytać skład, im mniej składników tym lepiej. Wszelkie dodatki E, czy pozycje typu karmel, słód jęczmienny- świadczą, że pieczywo jest sztucznie zabarwiane. W składzie powinna dominować mąka pełnoziarnista lub żytnia, ze względu na większą zawartość błonnika niż w mące pszennej. Producenci pisząc skład kierują się ilość użytego składnika, im więcej tym jest zapisane jako pierwsza pozycja. Dlatego też lepszy jest chleb, który ma na pierwszym miejscu mąkę żytnią niż pszenną zwykłą. Poza tym prawdziwe razowe/pełnoziarniste pieczywo jest ciężkie, zbite i mokre. Życzę udanych zakupów, pozdrawiam
Witam, przy wyborze pieczywa najpierw zwracamy uwagę na wygląd- jasne czy ciemne- ciemne, bo zawiera więcej błonnika i nieoczyszczonych ziaren więc więcej witamin i składników mineralnych. Jednak gdy kupuje pieczywo warto przeczytać etykietkę. Można trafić na smalec, miód, słód i wiele innych składników, które niekoniecznie są potrzebne i 'zdrowe'. Chleb poza mąką, wodą, solą, różnymi ziarnami wystarczy że zawiera zakwas lub drożdże inne dodatki nie są potrzebne.
Droga Pani,
Pieczywo dostępne na rynku wypieka się z mąki białej, razowej i graham. Przy produkcji maki białej oddzielana jest od ziarna okrywa owocowo-nasienna zwana popularnie otrębami, a wraz z nią część błonnika i składników mineralnych. Mąka razowa produkowana jest z pełnego ziarna. Zjadając kromkę chleba białego czy razowego dostarczamy prawie identycznej wartości energii, białek, tłuszczów i węglowodanów. O wyższości razowego pieczywa decyduje w tym przypadku większa zawartość błonnika, a także potasu, wapnia, fosforu, żelaza i magnezu. Należy jednak pamiętać, że podstawowym założeniem prawidłowej diety jest jej urozmaicenie. Nie stawiajmy zatem tylko na chleb razowy! Zamiana co pewien czas brązowego na białe będzie w tym przypadku wskazana.
Przy wyborze pieczywa, nie powinniśmy kierować się jego kolorem a składem - często ciemne chleby wypiekane są z białej mąki i są barwione np. karmelem.
Osobiście preferuję pieczywo 100% żytnie, na naturalnym zakwasie. Poznać je po tym, że jest dość ciężkie i wilgotne. Polecam również grahamki i chleb graham.
Serdecznie pozdrawiam
Najlepiej kupować chleb w piekarni. Najlepszy będzie taki, który jest upieczony z mąki razowej, jest cięzki i ma grubą popękaną skórkę. Proszę uważać na pieczywo pszenne z dodatkiem karmelu. Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Wybór rodzaju pieczywa – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Dieta na redukcję tkanki tłuszczowej a spożywanie pieczywa – odpowiada Mgr inż. Emilia Kołodziejska
- Eliminacja chleba w diecie odchudzającej – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Dieta redukcyjna a spożywanie pieczywa – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Wybór chleba na diecie redukcyjnej – odpowiada Mgr Sylwia Beyer-Wygońska
- Odchudzanie a pieczywo – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Chleb zaparzany i jego wartości odżywcze – odpowiada Magdalena Rapacka
- Spożywanie białego pieczywa na diecie – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Zasadność rezygnowania z białego pieczywa w diecie – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Chleb wieloziarnisty - czy jest dobry w diecie? – odpowiada Mgr inż. Marta Michalak-Tomasik
artykuły
Ludzie reagują na pełnoziarniste pieczywo w różny sposób
Produkty pełnoziarniste są ważnym elementem zdrowe
Nie jesz pieczywa? To duży błąd
Niedoceniane pieczywo Polacy jedzą coraz mniej pie
Bosacka poleca "królową bułek". Wspiera układ trawienny, reguluje cukier
Jakie bułki wybrać na śniadaniowy stół? Warto zdać