Zaburzenia empatii u 26-latka

Witam, Poznałam ostatnio niezwykle sympatycznego, inteligentnego mężczyznę (26 lat) który powiedział mi, że od dziecka ma zaburzoną empatię i nawet chodził na terapię w związku z tym zaburzeniem. Raz nawet w określił się, że jest "trochę zaburzony". Generalnie jest trochę wycofany, ale ma wielu znajomych, jest uzdolniony artystycznie, pracuje i wydaje się jakby funkcjonował normalnie. Czy istnieje termin "zaburzona empatia"? Czy ten mężczyzna jest w stanie żyć w bliskiej relacji z kobietą?

Na podstawie opisu trudno odpowiedzieć na Pani pytanie – czy ten mężczyzna jest w stanie żyć w bliskiej relacji z kobietą? Byłoby to nadinterpretacją.
Jeżeli chce Pani go lepiej zrozumieć warto zapytać co ma na myśli mówiąc, że jest trochę zaburzony, czy ma zaburzoną empatię?, gdyż są to bardzo ogólne stwierdzenia i w zasadzie niewiele z nich wynika, działają na wyobraźnię ale trudno na ich podstawie konkretnie coś powiedzieć o tej osobie.

Pozdrawiam
Marta Widera-Kędryna

Witam Panią. Na początku chciałbym zwrócić uwagę na to, o czym sama Pani napisała. Pani znajomość z mężczyzną, o którym Pani pisze jest krótka. Na pytanie czy ta osoba jest zdolna nawiązać bliską relację z kobietą może Pani sobie sama odpowiedzieć za jakiś czas. Nie wiem co ten mężczyzna ma na myśli kiedy mówi, że jest "trochę zaburzony". Bardziej mnie zastanawia po co to Pani mówi. Trudno też na odległość stwierdzić o co chodzi z tymi problemami z empatią. Z doświadczenia zawodowego wiem, że różnie jest ten termin definiowany. Domyślam się, że "coś" Panią w tej całej sytuacji niepokoi. Jeśli jest Pani zainteresowana bliską relacją z tym mężczyzną to może Pani oczekiwać doprecyzowania co on ma na myśli mówiąc w taki sposób o sobie. Z Pani opisu wywnioskowałem, że coś Panią do tej osoby "przyciąga" i coś Panią w nim "niepokoi". Żeby mogła Pani podjąć jednoznaczną decyzję co do tej znajomości potrzebuje się Pani znaleźć po jednej stronie. Pozdrawiam Panią.