Zapotrzebowanie kaloryczne dla 23-latki

Witam, mam 23 lata, 66 kg, 165 cm. Chcę schudnąć ok 7 kg. Proszę o informację ile powinnam spożywać kalorii aby bezpiecznie zgubić zbędne kilogramy. Dodam, że mam siedzącą pracę, jednakże staram się codziennie ćwiczyć , zazwyczaj : 30 minut kręcenie hula hopem, 30 min ćwiczeń kardio, ewentualnie ok. 10 min brzuszki. Proszę o inf ile kalorii dziennie i jak je rozłożyć , dziękuję serdecznie. PS Zrezygnowałam ze słodyczy od 15 dni a do tego mam dużą motywację do ćwiczeń.

Witam serdecznie. Dieta 1400-1500 kcal powinna pozwolić Pani schudnąć od 0,5-1 kg/ tydzień. Większa aktywność fizyczna każdego dnia wspomaga utratę masy ciała. Energetyczność rozłożona na 5 posiłków powinna wyglądać w następujący sposób: Śniadanie-25%, Drugie Śniadanie-10%, Obiad- 25-30%, Podwieczorek-10-15%, Kolacja-25%. Posiłki powinny być systematyczne i w równych odstępach czasu (3-4h). Rezygnacja ze słodyczy jest krokiem w dobrą stronę. Proszę zadbać aby dieta była bogata w warzywa i owoce, chude mięso np.drobiowe, chudy nabiał np.jogurty naturalne, sery twarogowe; mleko, produkty pełnoziarniste tj.ryż brązowy, kasza gryczana, pieczywo razowe, płatki owsiane. Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Kamila Ziemann Dietetyka

Około 1400 kcal. Proszę pamiętać, że kalorie to nie wszystko. Na diecie 1400 kcal można również ładnie przytyć. Koniecznie musi Pani sobie ustawić godziny posiłków, jeść regularnie i w odpowiednich porcjach. Proszę pamiętać o wodzie! Jest ona niezbędna. Minimum 1,5l wody niegazowanej dziennie. Pozdrawiam, Kamila Ziemann

Witam, zgadzam się z odpowiedziami moich poprzedniczek. Może dodam jeszcze zeby pamiętała Pani o dobrym nawadnianiu organizmu tzn. wypijała dziennie 1,5 - 2 l wody niegazowanej. NIe chodzi tu o wypicie takiej ilości w jakikolwiek sposób, a popijanie po trochę, aby nawodnić organizm (nasączyć go jak gąbka). Najlepiej nawadnia woda w ilości ok. 125-130 ml jednorazowo o temperaturze 15 C.

pozdrawiam Jolanta Łobocka

Pani Całkowita Przemiana Materii to ok. 1900-2000kcal.
Przy informacjach,które Pani podała sugerowałabym ujemny bilans energetyczny na poziomie 800-900kcal.
Jeśli nie choruje Pani na żadną inna dolegliwość, nie przyjmuje Pani żadnych leków i aktualne wyniki badań potwierdzają Pani zdrową kondycję sugerowałabym dietę na poziomie ok. 1100-1200kcal.
Wtedy po ok. 8 dniach może Pani schudnąć od 0,5-1kg przy aktywności fizycznej na poziomie aerobowym minimum 3-4x w tygodniu. Powinna ona trwać 35-45minut.
Zaznaczę, że aktualny wskaźnik masy ciała nie wskazuje na nadwagę. BMI po utracie 7 kg będzie ok.21, a wiec nadal w normie.

Witam. Nie da się tak narzucić ilości kalorii, każda osoba ma inny poziom metabolizmu i to tylko po dokładnym rejestrze jestem w stanie stwierdzić na jakim poziomie jest Pani metabolizm i później dopiero ustalić ilość kcalorii jaką powinna Pani spożywać by osiągnąć cel.

Witam, masa ciała 66kg przy wzroście 165cm jest prawidłową i mieści się w zakresie normy wskaźnika masy ciała BMI. Pani zapotrzebowanie energetyczne w tym momencie jest na poziomie ok. 2000kcal. Aby bezpiecznie "zgubić" zbędne kilogramy powinna Pani przede wszystkim jeść regularnie minimum 5 razy dziennie oraz ćwiczyć także regularnie. Kaloryczność Pani diety odchudzającej nie powinna być niższa niż 1600kcal. Śniadanie to 25-30 % całkowitego zapotrzebowania, Drugie śniadanie oraz podwieczorek to średnio po 10-15%, obiad 20-30% natomiast kolacja 15-20%. Proszę jednak nie patrzeć tylko na kaloryczność posiłków ale również na propocje składników odżywczych. Zachęcam do skorzystania z usług dietetyka. Odpowiednie proporcje tłuszczów , białek, węglowodanów są bardzo ważne w procesie żywieniowym. Pozdrawiam Poradnia dietetyczna DIETOSTRADA.

Witam, podana masa ciała i wzrost nie przesądzają sprawy, czy Pani masa ciała jest za wysoka czy też nie, choćby z uwagi na wysiłek fizyczny, który Pani podejmuje. Proponuję wykonać analizę składu ciała i wtedy dopiero dietetyk ustali z Panią czy potrzebna jest redukcja masy ciała (podane parametry o tym nie świadczą) czy tez raczej należy zmodyfikować plan treningowy. Pozdrawiam serdecznie.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Proszę również wykonać analizę składu ciała aby określić poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej, spalanie zapasów tłuszczu jest pożądane, ale likwidacja mięsni juz nie.