Złe spojrzenia rodziny na młodą mamę

witam jestem młoda mama która urodziła i wszyscy patrza na mnie ze zdziwieniem ze jestem mloda a mam dziecko (22 lata)tesciowa dziwnie na mnie patrzy jak mam sobie poradzic przy opiece dziecka jesli kazdy na mnie dziwnie patrzy przy jakiejkolwiek czynnosci przy dziecku

Witam,
macierzyństwo, szczególnie pierwszorazowe to z pewnością wymagająca sytuacja, to sytuacja kiedy właściwie nie mamy uprzedniej wiedzy na ten temat i musimy zdać się na intuicję i jej (i tym samym sobie) w pełni zaufać. W sytuacji kiedy środowisko jest nieco podejrzliwe może to być jeszcze trudniejsze. Kluczowe jest tutaj zaufanie wręcz zawierzenie sobie, swoim instynktom, nie bez znaczenia jest tutaj mocna wiara w siebie! Mocna z tego względu, ze z powodu obiektywnych trudności tego okresu narażona na trudną czasem próbę. Problem o którym Pani pisze jest zapewne znany wielu młodym mamom, to jest obiektywnie trudny okres, wiele czynników ma na to wpływ, począwszy od zmęczenia, skończywszy na zmianach hormonalnych, proszę o tym pamiętać, o sobie, o tym, że jest Pani w bardzo obciążającej jednak (pomimo wielu radości) sytuacji. Rozumiem, że sytuacja w jakiej stawia Panią rodzina może dodatkowo obciążać, warto w tej sytuacji starać się jak najbardziej zadbać o siebie, może warto poszukać wsparcia, być może są w pobliżu Pani jakieś inne młode mamy, można nawet szukać grup wsparcia. Z drugiej strony niewykluczone także, że Pani otoczenie martwi się o Panią w pewnym sensie, tylko być może nie potrafi tego okazać. Jeśli nadal będzie trudno warto umówić się nawet na pojedynczą konsultację z psychologiem, to może pomóc, proszę teraz szczególnie dbać o siebie. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Stawianie granic, stanowcze, ale spokojne mówienie o tym, co Pani akceptuje a czego nie często pomaga w takich sytuacjach. Jasne wyrażanie swoich uczuć związanych z zachowaniem rodziny, a także oczekiwań daje szansę na to, że usłyszą Pani potrzeby i zaczną je respektować.