Jak wytłumaczyć mamie, że mogę wyjechać z chłopakiem?

Witam, mam 20 lat, mieszkam z mamą. Od półtora roku jestem z chłopakiem, także ma 20 lat. Moja mama zabrania mi jechać z nim na wakacje, lub zostać u niego na noc. Czepia się o wszystko, chce żeby było tak jak ona chce. Boje się jej przeciwstawić, w końcu u to moja mama i pewnie się o mnie boi. Nie ufa mi. Boi się że zajdę w ciążę, i co powiedzą sąsiedzi ze jest u chłopaka bez ślubu. Ja mam swój rozum i wiem co robić. Jego rodzice mnie wspierają i chcą dla nas najlepiej. Proszę o radę pomoc.

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

Nie wiem, jak wyglądają dyskusje na ten temat, ale myślę, że argument:
Mamo, ja mam swój rozum i wiem, co robić. Może być zbyt ogólny i mało uspokajający.:-)
Sytuacja nie jest łatwa, bo najwyraźniej jest Pani dalej postrzegana jak nastolatka, którą należy pilnować. Czasem rodziców bardzo trudno wybić z tego schematu, trzeba się liczyć z tym, że nie będą od razu z tego zadowoleni. To, co może pomóc to więcej merytoryki w dyskusji. Być może mamę uspokoi, kiedy dokładnie dowie osi, co Pani planuje i jakie środki bezpieczeństwa stosuje. Radzę unikać argumentów w rodzaju: Nie jestem już dzieckiem, wiem, co robię. Warto się skupić na konkretach.

Witam, wielu rodzicom niestety trudno zobaczyć w swoim 20 letnim dziecku człowieka dorosłego.W związku z tym wielu młodych, dorosłych już ludzi, wybiera drogę małych oszustw w relacji z rodzicami i zamiast mówić otwarcie "wyjeżdżam z chłopakiem" mówi "wyjeżdżamy paczką przyjaciół i będę nocować z koleżanką a on z kolegą". Historia stara jak świat :).Proszę próbować uświadomić mamie, że mówiąc jej prawdę, traktuje ją Pani z szacunkiem, a spotykając się z chłopakiem na co dzień macie równie dużo szans aby " narozrabiać" jak podczas wyjazdu. I że skoro mimo to nic "złego" nie stało się przez 1,5 roku waszego bycia razem, to może mogłaby mama trochę zaufać Pani. Proszę ją też poinformować wprost, że np nie planuje Pani w najbliższym czasie zachodzić w ciążę - tego najczęściej obawiają się mamy młodych dziewcząt - i że jest w pełni świadoma w kwestii zabezpieczeń w tym względzie- o ile tak jest oczywiście.No i jeszcze przytulic mamę mówiąc, że wie pani jak bardzo mama ją kocha i jak bardzo chciałaby dla niej jak najlepiej, ale zamykając w domu na pewno nie uszczęśliwi córki.Pozdrawiam