Życie w ciągłym stresie

Witam Panie doktorze. Od niespełna dwóch lat żyję w ciągłym stresie. Podjęłam pracę na pełny etat, uczę się w szkole farmaceutycznej, jakiś czas temu rozpoczęłam naukę prawa jazdy i do miesiąca mam praktykę w aptece. W domu jestem rzadko, ale gdy już zdarza się ten dzień, gdy mogę spokojnie wrócić do domu - tam czeka na mnie mama. Często się kłócimy i bardzo to przeżywam. Przestaję sobie radzić. Planuję rozpoczęcie leczenia, ale zanim to nastąpi chciałabym to jakoś zminimalizować. Co mam robić?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Atrakcyjność u mężczyzn

Już nie tylko kobiety walczą o komplementy, chcą by doceniano ich wygląd i oglądano się za nimi na ulicy. Coraz więcej takich cech można odnaleźć wśród mężczyzn. Dr Aleksandra Borkowska opowiada o współczesnym zjawisku ? atrakcyjnego mężczyzny.

Witam serdecznie. Co prawda nie do mnie tytułuje Pani maila, ale ja również otrzymałam go na skrzynkę, więc pozwolę sobie odpowiedzieć. Jest Pani w bardzo istotnym momencie życia, u progu dorosłości. Podejmuje Pani aktualnie ważne zadania i jak widać z dużym powodzeniem. To bardzo dobrze. Z drugiej strony jednak Pani relacja z matką jest trudna i warto byłoby się zastanowić dlaczego. W tym momencie życia w którym Pani jest aktualnie w życiu psychicznym kolejny raz przepracowujemy tzw. fazę separacji - indywiduacji. W prostych słowach chodzi o to, że Pani zadaniem jest odseparaować się od matki, jej zdania, oczekiwań, czy nacisków i poszukać osoby spoza rodziny, by stworzyć z nią nowy związek. Bardzo często córkom, ale również matkom jest trudno przejść przez tą naturalną fazę. Towarzyszy temu wiele różnych emocji i lęków. Chociaż nie rozmawiałam z Panią osobiście myślę jednak, że właśnie tego może dotyczyć Pani problem. Rozwiazaniem jest podjęcie psychoterapii. Ja polecam szczególnie podejście psychodynamiczne. Praca z psychologiem ma być systematyczna i zapewne długotrwała, ale z jej efektów będzie Pani mogła korzystać, nie tylko obecnie, ale przez długie lata i w każdej bliskiej relacji. Nie potrafię udzielić Pani szybkiej rady, ale zachęcam do podjęcia pracy terapeutycznej. Małgorzata Danielewicz

0

Nadmiar stresu i przemęczenie może być przyczyną rozdrażnienia i trudności w relacji. Szczególnie, że jest Pani w okresie wchodzenia w dorosłość i samodzielność, co często nie jest łatwe także dla rodziców ( w tym przypadku mamy). Rozpoczęcie psychoterapii jest bardzo dobrym pomysłem. Aktywna i zaangażowana praca nad sobą z pomocą specjalisty pomoże Pani radzić sobie ze stresem i emocjami w relacjach.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty