Żywienie 2,5-letniej córki, która miała złóg w nerce

Witam, moja 2,5 letnia córka jeszcze niedawno miała złóg w nerce, i wciąż staramy się trzymać "dietę". Nie mamy zdiagnozowanego typu kamicy, więc generalnie lekko mówiąc, "głupieję" czytając listy produktów zabronionych przy każdym rodzaju (w moczu córka miała i szczawiany, i fosforany). Jeszcze nie spotkałam lekarza, który by mi jasno to sprecyzował.Moje pytanie brzmi:czy mogę podawać dziecku zdrowszy chleb na zakwasie?Co z soją, soczewicą? Pytam, bo mam dużo wątpliwości co do mięsa i unikam. M

Dzień dobry, niestety dieta przy tego typu schorzeniu nie jest łatwa. Lekarze często sami nie wiedzą do końca co się powinno jeść a co nie. Najważniejsze jest unikanie fosforanów w diecie, no i jak widać szczawianów róznież). Musiałabym wiedzieć jaki jest poziom fosforu i potasu we krwi. Generalnie chleb ma dużo fosforu (im bardziej pełnoziarnisty, tym więcej), tak samo rośliny strączkowe, im coś jest mniej "oczyszczone" tym ma więcej fosforu i potasu. Codziennie powinno być obliczone ile z danych produktów córka może zjeść. Niestety nie ma łatwej odpowiedzi bez dokładniejszej diagnozy i wywiadu.
Pozdrawiam serdecznie,
Ewa Trusewicz, dietetyk, dietcoach