Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35617 odpowiedzi

59171 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35617)

Z czym powiązać tego typu wysypkę na ciele?

Od kilku dni dokucza mi wysypka i świąd na ciele. Zaczęło się od pleców i brzucha później przęsło na uda i przedramiona a teraz prawie całe ciało jest w niewielkich kostkach które znikają i po chwili wracają. Żadne inne objawy mi nie dokuczają.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety bez dokładnego obejrzenia tych zmian nie można jednoznacznie stwierdzić, co może być powodem opisanej przez Panią wysypki. W tej sytuacji najlepiej byłoby skonsultować się najpierw z lekarzem medycyny rodzinnej lub... Dzień dobry,
Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety bez dokładnego obejrzenia tych zmian nie można jednoznacznie stwierdzić, co może być powodem opisanej przez Panią wysypki. W tej sytuacji najlepiej byłoby skonsultować się najpierw z lekarzem medycyny rodzinnej lub internistą, który w razie potrzeby skieruje Panią do właściwego specjalisty m.in. dermatologa czy alergologa.
Wysypka może pojawić się pod wpływem wielu czynników. Czasami jej źródłem jest uczulenie na jakiś produkt spożywczy, np. owoce. W takiej sytuacji należałoby wykluczyć go ze swojej diety na jakiś czas i sprawdzić, czy sytuacja ulegnie poprawie. Pojawienie się takich zmian skórnych może sygnalizować także alergie o innym podłożu. Zdarza się, że ich przyczyną jest stosowanie różnych kosmetyków. Proszę zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie sięgnęła Pani po jakiś nowy balsam, krem itp., który mógłby spowodować taki objaw.
Pojawienie się wysypki może latem wskazywać również na fotodermatozę, czyli nadwrażliwość na światło słoneczne. Nierzadko towarzyszy także innym chorobom, które wymagają konsultacji lekarskiej i bardziej szczegółowej diagnostyki. Jak Pani widzi, możliwości jest dużo, dlatego tym bardziej nie należy odkładać wizyty u lekarza w czasie.
Więcej informacji na temat możliwych przyczyn wysypki można znaleźć w jednym z naszych artykułów:
https://portal.abczdrowie.pl/wysypka-objawy-przyczyny-leczenie
Warto również przeczytać odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania o podobnej tematyce:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wysypka-na-dekolcie-brzuchu-i-plecach
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzaca-wysypka-na-calym-ciele
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy to może oznaczać, że mogę być w ciąży?

Dzień dobry, Około 1 maja miałam taką sytuację, że mój chłopak miał wytrysk w okolicy mojego brzucha. Trochę się przestraszyłam i pochyliłam i sperma popłynęła mi na kolanie i trochę znalazło się na majtkach. Zaznaczam, że cały czas miałam na... Dzień dobry, Około 1 maja miałam taką sytuację, że mój chłopak miał wytrysk w okolicy mojego brzucha. Trochę się przestraszyłam i pochyliłam i sperma popłynęła mi na kolanie i trochę znalazło się na majtkach. Zaznaczam, że cały czas miałam na sobie majtki. Powinien być to dzień niepłodny, ponieważ 3 dni później dostałam okres zgodnie z kalendarzykiem. Później też normalnie go dostałam, jednak ostatnio podczas treningu zrobiło mi się słabo (nigdy tak nie miałam),a mój brzuch trochę urósł i się lekko zaokrąglił. Czy mogę być w ciąży?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Szybką metodą pozwalającą na wykrycie ciąży już na wczesnym etapie jest domowy test ciążowy. W aptekach i drogeriach może Pani znaleźć testy paskowe, strumieniowe oraz płytkowe, które pozwalają na... Dzień dobry,
Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Szybką metodą pozwalającą na wykrycie ciąży już na wczesnym etapie jest domowy test ciążowy. W aptekach i drogeriach może Pani znaleźć testy paskowe, strumieniowe oraz płytkowe, które pozwalają na szybką weryfikację. Taki test najlepiej wykonać w dniu spodziewanego okresu. Dla pewności może Pani go powtórzyć. Inna opcja to test laboratoryjny hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa, dzięki któremu można otrzymać szybki wynik. Więcej na jego temat piszemy w jednym z artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/hcg
Proszę pamiętać, że osłabienie często ma różne podłoże, nie jest to tylko ciąża. Może być np. wynikiem wzmożonej aktywności fizycznej tym bardziej, iż wspomniała Pani, że zdarzyło się to podczas treningu, jak również np. zaburzeń hormonalnych. Podobnie jest z powiększeniem brzucha, co może być np. wynikiem nieodpowiedniej diety. Czasami takie dolegliwości towarzyszą też innym chorobom, dlatego jeżeli problem będzie się jeszcze pojawiał warto udać się na konsultację do lekarza rodzinnego i wykonać podstawowe badania laboratoryjne, w tym morfologię krwi.
Warto też sprawdzić, jak na pytania o zbliżonej tematyce odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie.pl:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zajsc-w-ciaze-po-pettingu-w-ubraniu
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sperma-na-bieliznie-a-mozliwosc-zaplodnienia
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-ciazy-po-pettingu-w-odziezy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy to może być objaw jakiejś infekcji intymnej?

Witam, mam pytanie. Co może oznaczać biały lub biało żółtawy "nalot" między wargami sromowymi mniejszymi i większymi, w górnej części (na poziomie łechtaczki). Ma nieprzyjemny zapach, poza tym raz na jakiś czas występuje swędzenie okolic intymnych i wg mnie zapach... Witam, mam pytanie. Co może oznaczać biały lub biało żółtawy "nalot" między wargami sromowymi mniejszymi i większymi, w górnej części (na poziomie łechtaczki). Ma nieprzyjemny zapach, poza tym raz na jakiś czas występuje swędzenie okolic intymnych i wg mnie zapach pochwy czasem również jest nieco dziwny, ale poza tym nic więcej, nie odczuwam żadnego bólu. Jestem dziewicą. "nalot" nie zszedł podczas mycia. Czy to może być objaw jakiejś infekcji intymnej lub czegoś innego? Proszę o pomoc i pozdrawiam.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opisany przez Panią problem może mieć różne podłoże. Najlepiej byłoby skonsultować go z ginekologiem. Dopiero na podstawie dokładnego wywiadu i badań ginekologicznych lekarz będzie mógł ustalić, co powoduje ten problem. Wydzielina... Dzień dobry,
Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opisany przez Panią problem może mieć różne podłoże. Najlepiej byłoby skonsultować go z ginekologiem. Dopiero na podstawie dokładnego wywiadu i badań ginekologicznych lekarz będzie mógł ustalić, co powoduje ten problem.
Wydzielina z pochwy o takim zabarwieniu może sygnalizować różne choroby. Bardzo często towarzyszy ona infekcjom intymnym. Czasami takie objawy występują przy rozwijającej się grzybicy pochwy. Poza upławami, pacjentka może odczuwać swędzenie i pieczenie okolic intymnych. Może pojawić się również ból i zaczerwienienie tych miejsc, jak również dyskomfort podczas oddawania moczu. Zazwyczaj leczenie tego typu infekcji odbywa się za pomocą globulek dopochwowych. W niektórych przypadkach może być konieczne włączenie również antybiotyków.
Aby uchronić się przed tą chorobą w przyszłości niezbędna jest odpowiednia profilaktyka. Przede wszystkim powinna opierać się na stosowaniu właściwej higieny intymnej. Należy unikać noszenia bielizny z nieoddychających, szorstkich materiałów. Poza tym warto zwrócić uwagę na swoją dietę. Ważne, aby unikać cukrów oraz produktów wysokoprzetworzonych. Więcej o tym schorzeniu piszemy w jednym z artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do jego przeczytania:
https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy
Taka wydzielina może świadczyć też o innych schorzeniach np. chorobach wenerycznych np. zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. W tej sytuacji warto byłoby dodatkowo skonsultować się z wenerologiem.
Zachęcamy także do przeczytania odpowiedzi ekspertów portalu abcZdrowie.pl na podobne pytania zadane przez innych użytkowników:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/gesta-i-zolta-wydzielina-z-pochwy
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zolta-wydzielina-z-pochwy-co-oznacza-i-jak-leczyc
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy to jakieś powikłanie po chorobie?

Witam. Niedawno byłam chora, podłoże wirusowe. Katar,kaszel,ból gardła,bez gorączki. Pojawił się u mnie dziwny ból ucha, występujący tylko przy 'odbijaniu',albo czkawce. Pierwszego dnia w tych sytuacjach ucho potrafiło zaboleć bardzo, a potem bólu nie było już... Witam. Niedawno byłam chora, podłoże wirusowe. Katar,kaszel,ból gardła,bez gorączki. Pojawił się u mnie dziwny ból ucha, występujący tylko przy 'odbijaniu',albo czkawce. Pierwszego dnia w tych sytuacjach ucho potrafiło zaboleć bardzo, a potem bólu nie było już w ogóle. Ból czuję też przy wkładaniu palca do ucha i ruszaniu nim. W innych przypadkach ból się nie pojawia. Brak wysięku,szumów usznych,zawrotow głowy,albo jakiś innych odczuć. Boli tylko przy czkawce, odbijaniu, albo włożeniu palca i ruszaniu nim. Czy to jakieś powikłanie choroby i co to może być ?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Jeżeli od jakiegoś czasu, odczuwa Pani dyskomfort uszny w tej sytuacji należałoby udać się do laryngologa. Tylko dzięki dokładnemu badaniu będzie można określić, jakie jest źródło tego problemu.Ból ucha może... Dzień dobry,
Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Jeżeli od jakiegoś czasu, odczuwa Pani dyskomfort uszny w tej sytuacji należałoby udać się do laryngologa. Tylko dzięki dokładnemu badaniu będzie można określić, jakie jest źródło tego problemu.
Ból ucha może pojawiać się z wielu przyczyn. W pytaniu wspomina Pani o niedawno przebytej infekcji wirusowej, której towarzyszyły katar, kaszel i ból gardła. Bardzo często zdarza się, że dyskomfort odczuwany w uchu jest powikłaniem po chorobie. Niekiedy następstwem infekcji układu oddechowego jest np. rozwijające się zapalenie ucha środkowego. To tylko jedna z możliwych przyczyn, których może być znacznie więcej. Może się okazać, że ten problem jest związany też z innymi schorzeniami. Być może doszło do zatkania kanału słuchowego lub źródło dyskomfortu tkwi zupełnie gdzie indziej. W tej sytuacji pomocne będzie badanie otoskopowe, które pozwala na dokładne obejrzenie przewodu słuchowego zewnętrznego oraz błony bębenkowej, by wykryć jakieś nieprawidłowości.
Więcej informacji na jego temat można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/wziernikowanie-ucha
Jeżeli lekarz wykluczy problemy o charakterze laryngologicznym, warto byłoby się jeszcze udać do stomatologa, aby sprawdzić, czy ten ból nie jest przypadkiem powiązany z jakimiś chorobami zębów.
Warto też przeczytać odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na podobne pytania:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-moze-byc-przyczyna-bolu-ucha
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-moze-byc-przyczyna-oprocz-laryngologicznej-bolu-ucha
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co może oznaczać ten problem z przełykiem?

Dziendobry. Mam pytanie Od kilku dni bardzo boli mnie cały przełyk,nie jak przy przeziębieniu. Nie mogę jeść ani pić nic gorącego. Mam też bardzo bolesne pęcherzyki na języku, jamie ustnej. Najbardziej boli boczna część języka. Proszę o pomoc. Nie jest to przeziębienie.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety wyłącznie na podstawie opisu dolegliwości, nie można stwierdzić jednoznacznie, co mogłoby być ich przyczyną. Musi udać się Pani na wizytę lekarską. Najlepiej skonsultować się w tej sprawie z laryngologiem,... Dzień dobry,
Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety wyłącznie na podstawie opisu dolegliwości, nie można stwierdzić jednoznacznie, co mogłoby być ich przyczyną. Musi udać się Pani na wizytę lekarską. Najlepiej skonsultować się w tej sprawie z laryngologiem, który zleci Pani odpowiednie badania i pokieruje leczeniem.
Objawy, o których pisze Pani w pytaniu, takie jak ból przełyku oraz bolesne pęcherzyki jamy ustnej mogą sygnalizować różne choroby. Czasami mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji wirusowej lub bakteryjnej np. anginy. Zdarza się, że pojawienie się pęcherzyków to jeden z symptomów wirusowego zapalenia jamy ustnej, za które odpowiada wirus opryszczki. Ponadto zmiany mogą towarzyszyć też zapaleniu gruczołów ślinowych albo sygnalizować grzybicę jamy ustnej. Warto byłoby się przebadać również pod kątem refleksowego zapalenia przełyku, przy którym również mogą wystąpić tego typu objawy.
Więcej na temat tej choroby piszemy w artykule:
https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy
Jak widać możliwości jest wiele, dlatego proszę nie odkładać wizyty u lekarza w czasie, tylko jak najszybciej poddać się szczegółowym badaniom.
Tymczasem zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów serwisu abcZdrowie.pl na pytania dotyczące zbliżonej tematyki zadane przez innych użytkowników:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-biale-pecherze-na-jezyku
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pecherze-w-jamie-ustnej
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Niedobór jakiej witaminy powoduje niedowidzenie?

Szanowni Państwo, Proszę o informację niedobór jakiej witaminy powoduje niedowidzenie?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Jedną z witamin, która ma dobry wpływ na nasze oczy jest witamina A, znana również pod nazwą retinol. Jej niedobór może powodować różne problemy ze wzrokiem, w tym tzw. kurzą... Dzień dobry,
Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Jedną z witamin, która ma dobry wpływ na nasze oczy jest witamina A, znana również pod nazwą retinol. Jej niedobór może powodować różne problemy ze wzrokiem, w tym tzw. kurzą ślepotę. Jest to wada polegająca na słabym widzeniu po zmroku lub w miejscach, które są słabo oświetlone. Więcej o roli tej witaminy, jaką pełni w organizmie człowieka można przeczytać w jednym z artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/witamina-a
Równie ważna dla oczu jest witamina E. To kolejny antyoksydant, który ma pozytywny wpływ na ostrość widzenia. Produkty, w których znajdziemy tę witaminę to m.in. migdały, orzechy oraz pestki dyni. Poza tym ważne dla zdrowia oczu są także witaminy z grupy B, przede wszystkim B12. Niedobór tej witaminy może objawiać się m.in. zamazanym widzeniem. Można ją znaleźć m.in. w produktach nabiałowych. Szczegółowo o witaminach dobrych na wzrok piszemy w naszych artykułach. Zachęcamy do ich przeczytania:
https://portal.abczdrowie.pl/witaminy-na-wzrok-co-warto-wiedziec
https://zywienie.abczdrowie.pl/witaminy-na-wzrok
Trzeba jednak pamiętać o tym, że stosowanie wszelkich suplementów należy wcześniej skonsultować z lekarzem okulistą.
Być może pomocne będą też dla Pani odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania z podobnego zakresu tematycznego zadane przez innych użytkowników portalu:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-dieta-moze-miec-wplyw-na-kondycje-oczu https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-skutecznie-dbac-o-swoj-wzrok
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Z czego może wynikać zielony kolor moczu?

Witam od ok. 2 dni sikam na zielono, raczej nie mam problemów z wątroba, raczej również nie zaraziłam się paleczkami ropy błękitnej oprócz zielonego moczu nie mam innych objawów które mogłyby to wskazywać, również raczej nie spozylam czegoś co... Witam od ok. 2 dni sikam na zielono, raczej nie mam problemów z wątroba, raczej również nie zaraziłam się paleczkami ropy błękitnej oprócz zielonego moczu nie mam innych objawów które mogłyby to wskazywać, również raczej nie spozylam czegoś co zawierało zielony barwnik, nie spożywam lekarstw ostatnie lekwarstwo spożyłam w środę a mamy sobotę, nie spożywam również zielonych warzyw a więc co to może być?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety bez dokładniejszych badań trudno wskazać możliwą przyczynę Pana problemu. W opisanej przez Panią sytuacji niezbędna jest wizyta u lekarza. Najpierw może się Pani udać do lekarza rodzinnego lub internisty. Prawdopodobnie... Dzień dobry,
Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety bez dokładniejszych badań trudno wskazać możliwą przyczynę Pana problemu. W opisanej przez Panią sytuacji niezbędna jest wizyta u lekarza. Najpierw może się Pani udać do lekarza rodzinnego lub internisty. Prawdopodobnie konieczne będzie wykonanie badania moczu. Więcej na ich temat można przeczytać w jednym z artykułów na portalu abcZdrowie.pl:
https://portal.abczdrowie.pl/badania-moczu
Już na ich podstawie lekarz będzie mógł wykryć jakieś nieprawidłowości i w razie potrzeby skierować na dodatkową diagnostykę i specjalistyczne leczenie.
Zwykle za taki kolor moczu odpowiada stosowana dieta. W pytaniu wspomina jednak Pani, że nie spożywała żywności, która mogłaby zawierać zielony barwnik ani też suplementów czy leków o takim kolorze. Jeśli jest to jednorazowa sytuacja, raczej nie powinno być większego powodu do niepokoju, jeżeli jednak ten problem w kolejnych dniach nie będzie ustępował proszę nie czekać z wizytą u lekarza, aby wykluczyć inne poważniejsze schorzenia. Zielone zabarwienie moczu czasami może pojawić się w przypadku w przypadku różnych infekcji dróg moczowych, jak również schorzeń nerek. Poza zmianą zabarwienia moczu u pacjenta może wystąpić też ból oraz pieczenie tych okolic, jak również podwyższona temperatura. Proszę nie lekceważyć swojego stanu, tylko udać się na konsultację.
Warto też sprawdzić jak na podobne pytania zadane przez innych użytkowników odpowiadają specjaliści serwisu:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-oddawania-zielonego-moczu
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mocz-ma-zielony-kolor
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak się bezpiecznie opalać?

Dzień dobry , wyjeżdżam na wakacje na 2 tygodnie do ciepłych krajów i zastanawiam się jak bezpiecznie się opalać na plaży . Chodzi mi jak zabezpieczyć skórę i oczy przed całodniowy spędzaniem na plaży, dworze na słońcu . Dziękuję pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Podczas wypoczynku na plaży należy pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym będzie on znacznie bezpieczniejszy. Podstawowa rzecz to zaopatrzenie się w balsamy lub kremy ochronne SPF, które zabezpieczą Pana skórę przed... Dzień dobry,
Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Podczas wypoczynku na plaży należy pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym będzie on znacznie bezpieczniejszy.
Podstawowa rzecz to zaopatrzenie się w balsamy lub kremy ochronne SPF, które zabezpieczą Pana skórę przed silnym działaniem promieni słonecznych. Na rynku znajdzie Pan szeroki wybór różnych emulsji przeznaczonych zarówno do twarzy, jak i całego ciała. Wybierając odpowiedni dla siebie produkt, warto sięgać po ten z wyższym współczynnikiem SPF, np. 30 lub 50. Proszę pamiętać o tym, że nie wystarczy nałożyć go jedynie raz na skórę. Czynność tę trzeba powtarzać regularnie w ciągu dnia. Nakładając krem warto to robić starannie, nie omijając przy tym okolic uszu, karku itd.
Druga ważna sprawa to czas przebywania na słońcu. Należy bezwzględnie unikać ekspozycji w godzinach największego promieniowania tj. od 11.00 do 15.00. Poza kremami trzeba zadbać również o odpowiednią ochronę głowy i oczu. Niezbędny jest zatem kapelusz lub inne nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Trzeba także pamiętać o piciu dużej ilości wody.
Więcej na ten temat można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl: https://uroda.abczdrowie.pl/jak-sie-opalac
Na temat bezpiecznego opalania wypowiadają się też eksperci portalu. Warto przeczytać ich odpowiedzi na inne pytania:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-zabezpieczyc-znamiona-przed-opalaniem
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-takie-opalanie-bedzie-szkodliwe-dla-mojej-skory
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy to jest plamienie zwiastujące okres?

POMOCY! Miałam dostać okresu 2 czerwca, ale się nie pojawił. Przez te kilka dni odczuwałam ból brzucha i kłucie jajników jak na okres. Dopiero 5 czerwca dostałam coś w rodzaju plamienia (delikatne brązowe "nitki"), na tyle delikatne, że nie musiałam... POMOCY! Miałam dostać okresu 2 czerwca, ale się nie pojawił. Przez te kilka dni odczuwałam ból brzucha i kłucie jajników jak na okres. Dopiero 5 czerwca dostałam coś w rodzaju plamienia (delikatne brązowe "nitki"), na tyle delikatne, że nie musiałam zakładać Wkładki czy Podpaski. Dziś (6 czerwiec) raz to plamienie było, raz nie, w końcu pojawiła się odrobina ciemnoczerwonej krwi i potem znowu nic nie było i tak wkoło. Dodatkowo wieczorem doszło delikatne kłucie jajników. Dodam, że zazwyczaj mój okres zaczyna się brązowym plamieniem, które w tym samym dniu, ewentualnie na drugi dzień zmieniał się w normalne krwawienie i jest ono dość obfite. Co to może być? Czy to jest plamienie zwiastujące okres? Czy może być to ciąża? (Miałam sytuację, 25 maja w 21 dzień cyklu, gdzie dotykałam penisa chłopaka, na którym był preejakulat, a w międzyczasie dotknęłam łóżka i najprawdopodobniej suchą już ręką dotykałam się po łechtaczce). Czy w takim przypadku mogę wziąć pierwszą tabletkę antykoncepcyjną z nowego opakowania czy czekać na większe krwawienie?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety wyłącznie na podstawie samego opisu problemu trudno jest zweryfikować, z czego mogą wynikać te zaburzenia okresu. Jeżeli podejrzewa Pani, że w czasie zbliżenia z partnerem mogło dojść do zapłodnienia,... Dzień dobry,
Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety wyłącznie na podstawie samego opisu problemu trudno jest zweryfikować, z czego mogą wynikać te zaburzenia okresu. Jeżeli podejrzewa Pani, że w czasie zbliżenia z partnerem mogło dojść do zapłodnienia, warto upewnić się, robiąc test ciążowy. Może Pani sięgnąć po domowy test z moczu dostępny w drogeriach i aptekach. Z jego wykonaniem najlepiej jednak odczekać do następnej miesiączki, aby wynik był wiarygodny. Jedną z opcji jest również wykonanie badania z krwi hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa w laboratorium. Jeżeli badania te nie potwierdzą ciąży, należy szukać innych przyczyn tego stanu.
Wbrew pozorom na zaburzenia miesiączkowania może wpływać nie tylko możliwe zapłodnienie, ale też wiele innych czynników, zaczynając od złej diety, przez stres czy zmiany klimatu. Problemy z okresem mogą wynikać też z różnych zaburzeń hormonalnych. W tej sytuacji warto byłoby przebadać się również w tym zakresie. Zdarza się, że taki problem jest spowodowany również różnymi schorzeniami w obrębie narządów intymnych. Aby to sprawdzić, niezbędna jest wizyta u ginekologa oraz wykonanie badania USG. Stosowanie tabletek należy omówić ze swoim lekarzem.
Tymczasem zachęcamy do przeczytania artykułu zawierające informacje na temat braku okresu: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu
Warto też zapoznać się z odpowiedziami ekspertów serwisu na podobne pytania:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-braku-miesiaczki-przy-braku-ciazy
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-braku-okresu-poza-ciaza
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co może oznaczać taka nawracająca infekcja?

Witam. Mam taki problem od 4 miesięcy mam nawracajace infekcje intymne świąt pieczenie i intensywne żółte upławy, w między czasie byłam na wizycie ale akurat nie miałam tej infekcji i było ok, co to może być za infekcja, czemu tydzień po każdym okresie mnie dopada
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opisany przez Panią problem może mieć wielorakie podłoże. Najlepszym rozwiązaniem będzie ponowne udanie się do ginekologa, który pokieruje Pani diagnostyką oraz leczeniem. Z pytania wynika, że problem ten trwa już długo,... Dzień dobry,
Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opisany przez Panią problem może mieć wielorakie podłoże. Najlepszym rozwiązaniem będzie ponowne udanie się do ginekologa, który pokieruje Pani diagnostyką oraz leczeniem. Z pytania wynika, że problem ten trwa już długo, bo cztery miesiące, dlatego tym bardziej nie należy odkładać tej konsultacji w czasie – tym bardziej, że dokuczają Pani różne nieprzyjemne dolegliwości.
Pieczenie, swędzenie oraz żółte upławy mogą świadczyć o infekcjach różnego typu. Może być to m.in. grzybica pochwy. Leczenie tej choroby opiera się na stosowaniu odpowiednich leków przeciwgrzybicznych. Czasami może być konieczne włączenie antybiotyku. Niekiedy pozbycie się objawów może nieco potrwać, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i stosować do zaleceń lekarskich. Żółte upławy mogą wskazywać też na szereg innych schorzeń narządów intymnych. Czasami objaw ten towarzyszy również nadżerce szyjki macicy. Zdarza się, że za jego pojawienie się może odpowiadać też infekcja bakteryjna. Ponadto żółte upławy mogą sygnalizować różne choroby weneryczne, np. rzęsistkowicę, która jest przenoszona drogą płciową. Przy tym schorzeniu mogą się pojawić zarówno upławy, jak i swędzenie oraz pieczenie okolic intymnych.
Więcej informacji na ten temat znajdzie Pani w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do ich przeczytania:
https://portal.abczdrowie.pl/zolte-uplawy-przyczyny-leczenie
Tymczasem zachęcamy do przeczytania odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania o podobnej tematyce zadane przez innych użytkowników:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zolte-uplawy-przez-2-miesiace
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-infekcje-oznaczaja-zolte-uplawy
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zolte-i-brazowe-uplawy-przed-miesiaczka
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty