Brak asertywności w pracy

Jak nie dać sobie wejść na głowę w pracy? W jaki sposób, grzecznie, lecz stanowczo odmawiać? Zawsze kiedy nie potrafię odmówić, to wewnętrznie czuję się sfrustrowany, mam świadomość, że wielu wykorzystują moje dobre serce. Czuję się z tym źle, ale jak przyjdzie, co do czego, to odmówić nie potrafię...Pomimo tego, że potrafię sobie świetnie zorganizować pracę i czas w pracy, to i tak wpadam we frustrację, ponieważ nie potrafię do końca doprowadzić zlecone mi zadania. Wciąż pojawiają się nowe zadania. Wciąż się odrywam od danego zadania i rozpoczynam nowe. To rodzi we mnie nerwowość i poczucie marnowania czasu, gdyż na owoce pracy trzeba czekać. A w przeciwnym razie, gdy skupiłbym się na jednym zadaniu, to zostałoby ono na czas wykonane. Jak się odnaleźć w takiej sytuacji?

Brak asertywności i umiejętności odmawiania, często bywa wynikiem leku przed odrzuceniem i wysoka potrzeba aprobaty społecznej. To z kolei może znamionować zaburzenia osobowości lub inne zaburzenia związane z osobowością, historia życia czy doświadczeniem. Zachęcam do konsultacji psychologicznej.

Witam Pana
Pisze Pan o tym że w pracy ma Pan bardzo dużo obowiązków, ciągle dochodzą Panu nowe i trudno jest postawić szefowi granicę że najpierw zrobi Pan jedno a potem drugie. To co może Pan zrobić to poprosić od szefa zakres swoich obowiązków i szczerze z nim porozmawiać na temat jego oczekiwań wobec Pana. Pan również może mówić o swoich oczekiwaniach. Wpada Pan w frustrację z zrozumiałych powodów, trudno jest będąc nawet najlepiej zorganizowanym dawać sobie radę gdy mamy stanowczo za dużo na głowie. Mógłby Pan również korzystać z regularnej psychoterapii aby nauczyć się stawiać granice i mówić o swoich potrzebach.
Anna Suligowska