Ciągle się odchudzam: czy to początki anoreksji?

Witam :) Od ponad roku sie odchudzam. Przez ten czas schudłam 14 kg. Od pól roku zauważyłam, że strasznie się ograniczam i ostatnie dwa miesiące jem tyle co nic. W ciągu tygodnia schudłam 1,5 kg. Nie mam ochoty na jedzenie, gdy każe mi ktoś coś zjeść, płaczę i nie jem. Gdy jem, dużo się ruszam, by spalić, bądź wymiotuję. Starałam się jeść 1000 kcal dziennie. Teraz jem okolo 100 kcal dziennie. Obecnie ważę 51 kg przy 170 cm wzrostu. Rodzina mówi, że za mało. Jednak ja w sobie wciąż widzę grubę dziewczynę, która się opycha czymś niezdrowym. Od dwóch miesięcy nie pojawil się u mnie okres. Nie współżyłam z chłopakiem, więc ciąża zostaje automatycznie wykluczona. Nigdy nie miałam opóźnień w miesiączkowaniu. Miesiączkuję od 11 roku życia. Zauważyłam także, że co chwilę myślę tylko o wadze. Ważę sie kilka razy na dzień. Czy bez wizyty u lekarza uda mi się z tego wyjść?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Zaburzenia miesiączkowania są charakterystycznym powikłaniem zbyt intensywnego odchudzania. Wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index), który w Pani przypadku wynosi 17,6 wskazuje na niedowagę. Objawy obsesyjnego pilnowania masy ciała oraz ciągłe stosowanie restrykcyjnej diety mogą wskazywać na zaburzenia odżywiania o podłożu psychogennym. Ponieważ problem może się pogłębiać oraz być bardzo groźny w skutkach nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Szybko wdrożona terapia daje większe szanse na całkowite pozbycie sie dolegliwości.