Co oznaczają te zmiany okolicy odbytu?

Dzien dobry. Piszę z dosyć wstydliwym problemem. Kilka dni temu zaczął mnie pobolewać odbyt co mnie zaniepokoiło, w następstwie wyczułam przy samym wejściu mały guzek, wielkości pestki czereśni. Jest on siny, przy parciu wychodzi bardziej na zewnątrz po czym chowa się lecz łatwo wyczuc go palcem bo jest on na samym początku, jest miękki, delikatnie przesuwalny na boki. Jestem osobą z nerwicą lękowa, gastrolog jakiś czas temu powiedział że zapewne mam jelito drażliwe. Codziennie rano cierpię na uporczywe burczenie w brzuchu i puste odbijanie,, które po jakimś czasie znika jak już zjem i odpocznę. Mam również często zaparcia na przemian z miękkimi stolcami, widać w nich zawsze niestrawione skórki i pestki i często są jasne. Odczuwam czasami niepełne wypróżnienie i ból w nadbrzuszu, takie jakby wzdęcie, ciężko mi wtedy złapać oddech, ból łagodzi się gdy się położę. Już sobie zdążyłam wkręcić, że to z pewnością nowotwór jelita grubego.. Proktologa mam dopiero w środę, umrę z nerwów do tego czasu, płaczę non stop i wymyślam czarne scenariusze. Dodam, że miałam kilka miesięcy temu USG brzucha jeśli ma to jakieś znaczenie i wszystko wyszło dobrze. Czy moje objawy mogą świadczyć o zespole jelita drażliwego i hemoroidach? Czy to może być rak? Jestem kobietą i mam 22 lata, nie zauważyłam krwi na papierze toaletowym a testu na krew utajoną bardzo boję się wykonać

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jak najbardziej dolegliwości, które Pani opisuje mogą mieć związek z zespołem jelita drażliwego oraz hemoroidami. Są to typowe objawy, jakie pojawiają się w tych schorzeniach.

Niewykluczone, że na zaostrzenie objawów wpływa stres, który ciągle Pani odczuwa. Jest on również jednym z czynników, który przyczynia się do wystąpienia choroby hemoroidalnej. Rozumiem, że skoro cierpi Pani na nerwicę lękową, to jest Pani pod opieką specjalisty. Jeśli nie, to bardzo do tego zachęcamy. Być może podjęcie psychoterapii jako formy leczenia dałoby najlepsze skutki i zminimalizowało odczuwane przez Panią objawy.

Jest Pani młodą osobą, a objawy sugerują pojawienie się hemoroidów oraz zespołu jelita drażliwego, a nie nowotworu. Proszę więc zachować spokój i patrzeć w przyszłość z optymizmem. USG jamy brzusznej, które Pani wykonywała nie wykazało żadnych niepokojących zmian, dlatego najprawdopodobniej nie ma Pani powodów do niepokoju.

Więcej informacji na temat wymienionych schorzeń znaleźć można tutaj:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego,

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.