Co powoduje stany, kiedy nie mogę się skupić?

Dzień dobry. Piszę, ponieważ mam nietypowy problem. Miewam dziwne, niepokojące stany. Następują nagle i bez wyraźnego powodu. Nie mogę się wtedy skupić i mam wrażenie, że moja głowa jest przepełniona myślami kilka razy bardziej niż normalnie oraz, że biegną one bardzo szybko. Dzieje się to raz w tygodniu, czasem częściej. Przypomina to stan po wystrzale adrenaliny, ale nie dzieje się w w typowych dla adrenaliny stanach. Pojawia się to bez wyraźnego powodu np. w czasie medytacji. Z czym to może być związane i czy powinienem się czego obawiać?

Witam,

negatywna treść myśli aktywizuje emocje: strach (lęk), złość, które mogą powodować dyskomfort w ciele, wskazane jest wsparcie psychoterapeutyczne, psychoedukacja, polecam paradygmat poznawczo - behawioralny.

Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Panu,

Z Pana relacji wynika, że praktykuje Pan medytację.

Fundamentalna zasadą technik medytacyjnych, mindfulness (sztuka uważności) jest bycie obecnym podczas tego, co się przeżywa, bez wpadania w pojawiające się ochronne reakcje, którym może towarzyszyć strach...
W medytacji chodzi o to, by przestawić całe ciało i umysł z automatycznego funkcjonowania/reaktywności na świadome odczuwanie, i przez to na świadome odpowiedzi, na pojawiający się
niepokój, strach, czyli chodzi o to żeby pozwolić sobie na te
pojawiające się niepokojące myśli/stany (o których Pan napisał)
i w nich wytrwać, obserwując swoje doznania.

Podsumowując, techniki medytacyjne służą "przestawieniu" ciała i umysłu z aktywności układu współczulnego, na aktywność przywspółczulną, a przywspółczulny układ nerwowy jest odpowiedzialny (właśnie!) za zdrowienie i regenerację organizmu.

Jednak..., jeśli zaprezentowane przez Pana symptomy, są na tyle niepokojące Pana, to widzę to kalo wskazanie do kontrolnej oraz osobistej konsultacji specjalistycznej w Poradni Zdrowia Psychicznego, celem rozwiania Pana obaw.

Serdeczności i radości Panu życzę,
irena.mielnik.madej@gmail.com