Czy to normalne, że mam problem ze snem po rzuceniu palenia?

Witam Od 2 tygodni nie palę papierosów mam 32 lata i połowę swojego życia przepalilem czyli 16 lat.Pomagam sobie z tym radzić biorąc tabletki i jest całkiem ok nie ciągnie mnie Ale mam problem ze snem budze się po 2-4 godzinach mokry od potu i już nie śpię do rana ,caly czas mam koszmary.Czy to normalne ? Dodam że nie pije alkoholu od ponad roku i po odstąpieniu również miałem takie same skutki.Bylem u psychiatry i dal mi leki po których stan snu się unormowal, od ponad pół roku ich nie brałem bo spałem już normalnie ale teraz mam podobny problem

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Gratuluję Panu, że zdecydował się Pan na ten niełatwy krok, zerwał z nałogiem i trwa w wolności od substancji uzależniających. Ponieważ ma Pan już doświadczenie z odstawianiem alkoholu, wie Pan, że jest to trudny czas, zarówno dla psychiki, jak i samego organizmu. Objawy odstawienne w przypadku nikotynizmu są różne i indywidualne, ale do najczęstszych należą właśnie problemy ze snem. Część pacjentów skarży się na nadmierną senność i przesypia większość czasu, a inni przeciwnie – doświadczają trudności z zasypianiem, wybudzania się, bezsenności itp.

Przy wychodzeniu z nałogu potrzebne jest czasami wsparcie specjalistów – psychologa czy terapeuty uzależnień, a niekiedy nawet psychiatry, by w najtrudniejszym, początkowym okresie, wspomóc się lekami. Pana organizm w podobny sposób zareagował na odstawienie alkoholu. Skoro wtedy lekarz zalecił lek, który przyniósł poprawę, to w obecnej sytuacji dobrze byłoby ponownie udać się na konsultację. Przewlekłe problemy ze snem, prowadzące do jego znacznych niedoborów, są dużym obciążeniem zarówno dla całego organizmu, jak i psychiki, dlatego warto rozważyć choćby krótkotrwałą pomoc farmakologiczną.

Wskazówki, jak sobie pomóc w tym trudnym czasie, może Pan znaleźć tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/jak-reaguje-organizm-po-rzuceniu-palenia.

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Szanowny Panie,

zdarza się, że po odstawieniu nikotyny pojawiają się wyraźne zaburzenia snu. Zjawisko to dotyczy szczególnie wieloletnich palaczy. Jeżeli problem ze snem będzie się przeciągał lub nasilał, to warto zgłosić się do lekarza, który oceni Pana stan i dobierze właściwe postępowanie.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Lech Popiołek