Czy zostawić partnera, który nie chce mieć dzieci?

Nie wiem co zrobić? mam dylemat. Potrzebuje rady, jeśli jest sensowna. Jestem w wolnym związku, jestem zakochana i mam partnera. Oboje jesteśmy rozwodnikami, każdy z nas ma syna. Problem jest, w tym, że ja w przyszłości chciałabym mieć wspólne dziecko z tym obecnym partnerem, ja go nie naciskam, choć rozmawialiśmy o tym, lecz partner stanowczo nie planuje mieć potomstwa, bo jak określił nie stać go na dziecko. Rozumiem partnera, bo mamy trudną sytuację finansową, nie wiem czy go zostawić.

Jeśli jest to dla Pani wartość podstawowa i nie wyobraża sobie Pani związku bez potomstwa, warto jeszcze wrócić do tematu. Powiedzieć, jakie to dla Pani ma znaczenie, o swoich uczuciach, potrzebach i oczekiwaniach. Jeśli odczucia partnera są diametralnie inne i nie widzi szans na zmianę, warto się zastanowić, czy w przyszłości podobna różnica nie oddali Was od siebie. Zachęcam jednak do cierpliwości w rozmowach, dania sobie i partnerowi czasu na przemyślenie, refleksję i decyzje, zanim zdecyduje się Pani na kategoryczne rozwiązania.

Nie pisze Pani, jak długo jesteście razem...A to ważne, bo jeżeli od niedawna, to być może jest szansa że partner z czasem zmieni zdanie. Ważne też są powody dla których nie chce mieć dziecka. Jeżeli to tylko kwestia związana z sytuacją finansową, to przecież ona również może ulec kiedyś zmianie. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć czy ma Pani zostawić partnera czy nie. Warto natomiast zastanowić się co Was łączy, jak silne jest Wasze uczucie oraz czy wyobraża sobie Pani Wasz związek bez kolejnego dziecka. Jeżeli chęć posiadania jeszcze jednego potomka jest u Pani bardzo silna, warto szczerze o tym porozmawiać, określić wspólne cele i to jak widzicie przyszłość. Może być tak, że każde z Was będzie stało przy swoim, czyli Pani przy chęci bycia w ciąży a partner przy jej braku, taka sytuacja może doprowadzić do osłabienia Waszej relacji.

Pozdrawiam serdecznie.

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam.
Postawiła się Pani przed trudnym wyborem: albo partner i decyzja o kolejnym dziecku albo nic. Zastawia mnie Pani potrzeba tak ostatecznego rozwiązania tej sytuacji, z czego może ona wynikać. Życie ma to do siebie, że nieustanie się zmienia, wraz z życiem zmieniają się nasze decyzje. Tym samym aktualna decyzja partnera może się zmienić. Mam jednak wrażenie, że sama decyzja partnera nie postawiłaby Pani przed takim wyborem. Warto się nad tym zastanowić lub skorzystać z pomocy psychologa/terapeuty, który Pani w tym pomoże.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Michał Pyter
http://michalpyter.com