Oczywiście, że warto ryzykować, zacząć coś robić ze swoim życiem i sobą. Marnuje Pan swój potencjał, swoje zdolności i możliwości. Niektórym pasuje siedzenie "na garnuszku" u rodziców, ale Panu to przeszkadza i to już dobrze świadczy o Panu. Wygląda, że ma Pan niestety niską samoocenę, źle myśli o sobie i swoich możliwościach, brakuje Pani nadziei i wiary do zmiany. Te myśli rezygnacyjne i depresyjność mnie niepokoją, może warto skorzystać z porady lekarza-psychiatry, może leki antydepresyjne pomogłyby wybić się z tego marazmu. Bo im dłużej tak Pani tkwi, tym mniej siły zostaje do działania, im później tym trudniej. Dobrze, żeby Pan wychodził z domu, na spotkania, do ludzi, albo choćby po zakupy lub na spacer, bo siedzenie w marazmie w domu odbiera resztki energii i nadziei. Trzeba się przewietrzyć - i mentalnie i psychicznie i fizycznie. Dobrze byłoby mieć jakieś obowiązki związane z systematycznym wychodzeniem, jeśli nie ma na razie pracy, to ten wolontariat czy pomoc jest całkiem dobrym pomysłem. Byle się w coś, w jakieś działanie zaangażować. A potem i pracę Pan znajdzie. Powodzenia.
Witam Pana,
jest Pan młodym mężczyzną, wolontariat może być dobrym rozwiązaniem na początek. Wskazane jest wsparcie psychoterapeutyczne pomoc można uzyskać w Poradni Zdrowia Psychicznego (NFZ), w Ośrodku Interwencji Kryzysowej, Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123, codziennie od 14.00 do 22.00, numer jest bezpłatny.
Samoocenę, czyli poczucie własnej wartości, kształtuje się w procesie socjalizacji. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie. Wskazana jest pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego. Poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Mogą pojawiać się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy. Wskazane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej. Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy - poprawi się Pana funkcjonowanie społeczne oraz ustabilizuje się Pana samoocena, co wpłynie na dobrostan psychiczny. Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dlaczego nic mi nie wychodzi i jestem pesymistą? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Jak sobie radzić z taką niską samooceną? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Dlaczego borykam się z brakiem pewności siebie? – odpowiada Mgr Anna Szyda
- Dlaczego nie akceptuję siebie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak rozmawiać z rodzicami i zmienić ich nastawienie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Dlaczego przez większość mojego życia czuję strach przed czymś? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Niskie poczucie własnej wartości i poczucie winy a depresja – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy powinnam udać się do jakiegoś specjalisty, psychologa czy psychoterapeuty? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak bardziej akceptować siebie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak radzić sobie z dużą nieśmiałością? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
artykuły
"Nie rób z siebie pajaca". Dr Paweł Kabata - chirurg onkolog czy celebryta?
Dr Paweł Kabata jest chirurgiem onkologiem, który
"Życie na wózku może dawać spełnienie". Oleg Nowak, czyli "Lekarz na kółkach", o życiu bez ograniczeń
Oleg Nowak miał 18 lat i ambitne plany. Jednak, ki
Jednego dnia jest się panem życia, a następnego pacjentem po udarze
- Najgorszy moment był wtedy, gdy obudziłem si