Dlaczego zamykam się w swoim świecie?

Witam od kilku lat mam dziwne uczucie, jednak dopiero od niedawna zaczęłam być bardziej świadoma.Na ogół jestem otwarta osobą,lubię ludzi,ostatni miewam coraz częściej stany kiedy zamykam się w swoim świecie,w swoich myślach,odpływam.Kiedy"wracam"do rzeczywistości świat wydaje mi się nierealny.Swojego czasu nie chciałam się budzić,bo sny były"lepszym"miejscem,podobnie jest kiedy oglądam serial lub czytam książki.Po tym jak"wracam"czuję się skołowana,potrzebuje chwili żeby się odnaleźć.Co mi jest

Witam, ucieczka przed rzeczywistością, zamykanie się we własnym świecie może być spowodowane tym, że jak Pani napisała jest to "lepsze miejsce". Z jakiegoś powodu świat marzeń stał się dla Pani bardziej atrakcyjny niż rzeczywistość. Każdy czasem marzy, fantazjuje, ale są to chwilowe "ucieczki",aby oderwać się od codziennego stresu. Takie mechanizmy pozwalają na poprawę nastroju, rozluźnienie, zmniejszenie napięcia. Proszę skonsultować się z psychologiem. Warto o tym dłużej porozmawiać. Pozdrawiam

Witam Panią. Być może to co opisała Pani w swoim poście jest związane z Pani poczuciem bezpieczeństwa. W sytuacjach kiedy czujemy zagrożenie, nasze poczucie bezpieczeństwa spada mamy do dyspozycji trzy reakcje: walkę, ucieczkę, zamrożenie. Może rzeczywistość własnego, wewnętrznego świata jest bezpieczniejsza (bardziej przewidywalna) niż to co dzieje się w świecie zewnętrznym. Dlatego być może w przeszłości w śnie, książkach było miejsce bezpieczne. Jeśli moja hipoteza jest prawdziwa to być może oznacza, że w swoim życiu doświadczyła Pani jednego bądź kilku wydarzeń traumatycznych. Mając takie doświadczenia potrzebowałaby Pani kontaktu ze specjalistą od leczenia traumy. W Poznaniu znajdzie Pani takie osoby pod tym linkiem http://www.interp.pl/lista-terapeutow/ Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Taki uciekanie w "swój świat" z jednej strony u wielu ludzi jest naturalną, zdrową potrzebą, chwilowego odcięcia się od innych osób i zanurzenia w swój świat wewnętrzny. Czasem może wynikać z potrzeby zaopiekowania się sobą, odpoczynku lub ucieczki w bezpieczne miejsce. Mogą również korelować z temperamentem introwertycznym, czyli w ten sposób niektórzy po prostu ładują sobie baterie :). Jeśli jednak czuje Pani, że częstotliwość takich zachowań się zwiększa, że uniemożliwiają one Pani realizację jakiś ważnych wartości, wpędzają Panią w obniżony nastrój lub ma Pani jakiekolwiek inne wątpliwości z tym związane, warto porozmawiać z psychologiem.
Zapraszam na spotkanie w Poznaniu. http://www.katarzynatulaza.pl