Jak leczyć te bóle psychosomatyczne?

Witam. Mam 22 lata. Zmagam się obecnie z silnymi bólami psychosomatycznymi. Gdy wyjeżdżam na uczelnie zaczyna boleć mnie bardzo brzuch. Nie jestem w stanie za bardzo chodzić. Ledwo wracam do domu, bo bolą mnie już wszystkie mięśnie i ciało. Ból utrzymuje się jeszcze kilka godzin po powrocie. Również odsypiam te wyjazdy z powodu nagromadzenia napięcia i zmęczenia. Jaką mogę otrzymać pomoc? Da się to wyleczyć? Mam to już od 9 lat. Ciężko mi się funkcjonuje. Nie jestem w stanie pracować i ciężko mi się studiuję... Proszę o poradę

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Pani wiadomość niezwykle mnie poruszyła. Zmaganie się z tak ogromnym bólem na pewno wymaga ogromnej siły, której momentami może już brakować. Trudności, które Pani opisuje mogą mieć podłoże zarówno fizjologiczne jak i psychologiczne.

Na sam początek zachęcam do wykonania podstawowych badań, które mogą wykluczyć problemy fizyczne. To ważne, aby wiedzieć w jakim stanie jest nasz organizm. Następnie zachęcam do skorzystania z pomocy specjalistów - psychiatry oraz psychoterapeuty.

Psychiatra pomoże w farmakologicznym ustabilizowaniu Pani psychosomatycznych objawów. Jeśli są w Pani obawy przed tą wizytą zachęcam do poszukania sprawdzonego specjalisty, który będzie wykazywał się empatią i zrozumieniem dla Pani problemu.

Psychoterapeuta pozwoli przepracować problem, który może być niezwykle złożony. Większość problemów w tym obszarze wynika z różnego rodzaju doświadczeń lub nawet traum, które "zapisały" się w naszym organizmie. Niekiedy już pierwsze sesje przynoszą spore zmiany i ulgę, więc zdecydowanie dobrze jest rozpocząć terapię jak najszybciej jest to możliwe.

Życzę dużo zdrowia!