Jak nabrać pewności siebie?

Witam, jestem młodą dziewczyną i mam dwadzieścia dwa lata, studiuję zaocznie, mam chłopaka i ogólnie mieszkam nadal z rodzicami. Mam problem, ponieważ nie mam pewności siebie. Z opinii ludzi jestem bardzo atrakcyjną dziewczyną, ale dla mnie nie jest wygląd najważniejszy, bo i tak uważam, że mam w domu lustro i sama sobie się nie podobam. Mój brak pewności siebie może być spowodowany też tym, że od małego co by się w domu nie działo mój tato zwracał się z tym do mnie, jeśli mój brat wagarował było na mnie, jeśli pokłócił się z mamą było na mnie. W szkole uczyłam się dobrze i nie mieli rodzice ze mną problemów, bardziej z moim bratem, ale i tak czułam się ta gorsza. Niestety moją mama piła alkohol dość często i sama miałam tego dość, przez co też rozumiem kłótnie rodziców, ale nie rozumiem czemu wszystko szło do mnie.

Jestem osobą, która bierze dużo rzeczy do siebie i to bardzo poważnie, a z drugiej strony nie jestem osobą zamknięta w sobie, lubię kontakt z ludźmi i jestem otwarta. Jednakże nie mam pewności siebie, np. gdy muszę gdzieś coś wygłaszać na uczelni to jest to wtedy dramat dla mnie, ponieważ bardzo się wstydzę. Dlatego też nie rozumiem siebie, bo z jednej str. jestem otwarta z drugiej jestem zamknięta. Następny problem stanowi mój chłopak, przez którego wydaje mi się, że straciłam pewność siebie. Może to się wydawać dziwne, ale jestem z nim ponad 5 lat, nie czuję z jego strony szacunku, nieraz mnie okłamał, raz mnie nawet zdradził, nie ufam mu, ale dalej z nim jestem, bo go kocham. Nie wiem co mam ze sobą zrobić. Na ogół nie dołuję się, bo wychodzę z założenia, że inni ludzie na świecie mają gorzej, że nie mają rodziny, nie mają co jeść bądź są śmiertelnie chorzy, a moje problemy to przy ich błahe sprawy. Bardzo bym chciała zmienić podejście do samej siebie i nabrać pewności siebie, bo wiem, że to zaplusowałoby w przyszłości. Proszę o jakąś radę...

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Drogą internetową nie mam odwagi ani możliwości, by szafować jakimiś diagnozami, ale wydaje mi się, że z racji nadużywania alkoholu przez Pani mamę może przejawiać Pani cechy charakterystyczne dla syndromu DDA – Dorosłych Dzieci Alkoholików. Brak pewności siebie, nieśmiałość, ambiwalentne uczucia, skłonność do wchodzenia w niestabilne związki uczuciowe to tylko niektóre z przejawów zachowań osób z DDA. Więcej na temat DDA może Pani przeczytać pod linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/dorosle-dzieci-alkoholikow

Myślę też, że Pani brak pewności siebie i nieśmiałość może wiązać się z wdrukiem, jaki otrzymała Pani w okresie dzieciństwa, a mianowicie, że rodzina uczyniła Panią współwinną za wszelkie negatywne zdarzenia, jakie miały miejsce w waszym domu. Czując się Pani współodpowiedzialna jako dziecko za „domowe zło” i nie umiejąc mu przeciwdziałać, stała się Pani współuzależniona. O współuzależnieniu może Pani przeczytać tutaj:

http://portal.abczdrowie.pl/wspoluzaleznienie

Jak sobie radzić z nieśmiałością? Myślę, że brak pewności siebie jest tylko czubkiem góry lodowej, a przyczyny tkwią znacznie głębiej, o czym wspomniałam. Problem może stanowić także niska samoocena i problemy tożsamościowe, które skutkują kiepskiej jakości relacjami międzyludzkimi. Radziłabym Pani udać się do najbliższej poradni zdrowia psychicznego, by porozmawiać o swoich problemach ze specjalistą. Może też Pani zadzwonić na numer telefonu zaufania, np. do Fundacji Dominik, która niesie pomoc osobom, które cierpią z powodu problemu alkoholowego w rodzinach: tel. 22 853 52 22 – dyżur psychologa w środy i w piątki od 16.30 do 19.30.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Witam Panią Serdecznie,

Zachęcam Panią mocno do kontaktu i pracy rozwojowej z psychologiem, w ramach NFZ-tu lub prywatnie.

Życzę Pani zwyczajnej, ludzkiej pomyślności,
irena.mielnk.madej@gmail.com