Jak namówić koleżankę, by poszukała pomocy u specjalisty?

Właściwie piszę w imieniu swojej koleżanki(25l.),chciałabym namówić ją na terapię u psychologa ponieważ widzę jak sobie nie radzi. Rok temu zmarła jej mama,były bardzo blisko od tego czasu zamknęła się w sobie, boli ją fakt, że brat nie odczuwa takiej potrzeby kontaktu jak ona,a ojciec już znalazł nową kobietę, a kiedy był z jej mamą nie szanował jej i zdradzał, zmienił podejście dopiero przy 2 rzucie raka. Po śmierci mamy ona rzuciła się w związek, który okazał się pomyłką a mężczyzna ją wykorzystywał i ranił. Obecnie po tym wszystkim widać, że jest w okropnym stanie ale o terapi nie chce słyszeć, uważa, że da sobie radę sama,a przede wszystkim kiedy już przyjmuje do siebie opcję, że może jednak warto porozmawiać o swoich problemach z kimś innym, mówi, że nie potrafiłaby otworzyć się przed obcym. Jak namówić ją do tego by poszukała pomocy?

Dzień dobry,

wydaje mi się, że bycie szczerą to najlepsze wyjście. Proszę jej powiedzieć to, o czym pani napisała, to co pani zauważyła, że się pani o nią troszczy i martwi, że to nie krytyka czy ocena,tylko właśnie troska o nią. Oczywiście ważne jest aby zadbać o odpowiedni moment i miejsce do takiej trudnej rozmowy. Może pani zaoferować swoją pomoc w znalezieniu specjalisty (prywatnego czy np. w Poradni Zdrowia Psychicznego), czy to, że jeśli koleżanka tego będzie potrzebowała, że może pani jej towarzyszyć w dni wizyty i poczeka pani na nią po wizycie. Nie ma niestety gwarancji, że pani koleżanka panią posłucha. Jest w końcu dorosłą osobą, która decyduje o sobie samym.

Pozdrawiam
- Bartosz Piasecki

Nie da się namówić kogoś na siłę na zmianę. Można zachęcać, wspierać w decyzji czy pomóc w odnalezieniu odpowiedniego specjalisty. Ale to koleżanka musi być zmotywowana, poczuć, że "to dobry pomysł" i że psycholog (konkretny) jest osobą, której chce zaufać i z którą chce współpracować. Pani widzi potrzebę zmian u koleżanki, ale to ona potrzebuje ją zobaczyć i ją poczuć, żeby terapia była możliwa. Może po prostu nie jest jeszcze gotowa na zmianę?