Jak otworzyć się na kontakty z ludźmi?

W szkole licealnej czy podstawowce Zawsze jak pamietam nie mialem odezwac sie do nikogo, poznac,zaprayjaznic sie,ani podejscia zapytqj I porozmawiac zosobami z ktorych na sali albo na lekcji I po lekcji.Do piero po 3 miesiacach podchodzili I rozmaeiali ze mna na rozne tematy.W szkole Policealnej ja podchodzili pytalem czy one I on tez tutaj na nauki I Zawsze jak is temat sie znalazlem do rozmowe ale mam problem Bo malo rozmawiam na rozni temat, zamykam sie w sobie, innit tak samo,jak ja.

Witam serdecznie.
Z tego co Pan pisze, trudności w nawiązywaniu kontaktów czy budowaniu relacji istnieją od dawna, już od czasu szkoły podstawowej. Wyobrażam więc sobie, że bardzo doskwiera Panu brak bliskich relacji, że może się Pan czuć bardzo osamotniony. Żeby bardziej otworzyć się na innych, na kontakty i relacje dobrze jest po pierwsze zrozumieć naturę tych trudności - jak się przejawiają na co dzień, jak Pan ich doświadcza i jakie są ich możliwe przyczyny. Także ważne jest co Pan myśli na swój temat, na temat innych ludzi, co konkretnie odczuwa Pan, kiedy próbuje nawiązać kontakt. Tak więc jest wiele ważnych pytań, na które warto znaleźć odpowiedź, by lepiej rozumieć siebie. Potem dobrze jest określić jakiej zmiany oczekiwałby Pan w swoim życiu w kontekście relacji z ludźmi - czego by chciał Pan robić więcej lub mniej. Wtedy przyjdzie czas na zaplanowanie i wdrażanie nowych działań, zachowań, sprawdzanie co nadal sprawia trudność, co można zrobić inaczej, co warto w sobie zaakceptować.
Taki proces dobrze jest przejść z pomocą psychoterapeuty, osoby, która pomoże w zrozumieniu siebie, swoich potrzeb, trudności, będzie towarzyszyć w próbach zmiany zachowania.
Życzę powodzenia.

Witam Pana. W Lublinie z pewnością są miejsca, gdzie oferowana jest specjalistyczna pomoc psychologiczna. Gorąco Pana zachęcam do skorzystania z bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Jak widać opisany przez Pana problem ma dłuższą historię i przynosi kolejne konsekwencje w Pana życiu. Wierzę, że przy właściwej pomocy może Pan to zmienić. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/

Witam Pana
Przyczyną Pana problemów z nawiązaniem
prawidłowych relacji z innymi ludźmi
jest zapewne niska samoocena oraz lęk
przed zranieniem, lęk przed byciem odrzuconym.
Często też przykre doświadczenia z przeszłości
uniemożliwiają otwarcie się na drugą osobę.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić
tylko podczas osobistej konsultacji.
Z Pana opisu wynika, że doświadczane objawy
są na tyle silne, że hamują Pana aktywność społeczną
i zapewne powodują znaczne utrudnienie w stworzeniu
stabilnego i satysfakcjonującego związku.
Zachęcam Pana do podjęcia terapii psychologicznej,
która pomoże Panu wzmocnić poczucie
własnej wartości i wypracować właściwe wzorce
zachowania w relacjach z innymi ludźmi,
a zwłaszcza w relacjach z kobietami.
Gdyby chciał Pan porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu ze mną.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie