Jak otworzyć się na kontakty z ludźmi?

W szkole licealnej czy podstawowce Zawsze jak pamietam nie mialem odezwac sie do nikogo, poznac,zaprayjaznic sie,ani podejscia zapytqj I porozmawiac zosobami z ktorych na sali albo na lekcji I po lekcji.Do piero po 3 miesiacach podchodzili I rozmaeiali ze mna na rozne tematy.W szkole Policealnej ja podchodzili pytalem czy one I on tez tutaj na nauki I Zawsze jak is temat sie znalazlem do rozmowe ale mam problem Bo malo rozmawiam na rozni temat, zamykam sie w sobie, innit tak samo,jak ja.
MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.
Z tego co Pan pisze, trudności w nawiązywaniu kontaktów czy budowaniu relacji istnieją od dawna, już od czasu szkoły podstawowej. Wyobrażam więc sobie, że bardzo doskwiera Panu brak bliskich relacji, że może się Pan czuć bardzo osamotniony. Żeby bardziej otworzyć się na innych, na kontakty i relacje dobrze jest po pierwsze zrozumieć naturę tych trudności - jak się przejawiają na co dzień, jak Pan ich doświadcza i jakie są ich możliwe przyczyny. Także ważne jest co Pan myśli na swój temat, na temat innych ludzi, co konkretnie odczuwa Pan, kiedy próbuje nawiązać kontakt. Tak więc jest wiele ważnych pytań, na które warto znaleźć odpowiedź, by lepiej rozumieć siebie. Potem dobrze jest określić jakiej zmiany oczekiwałby Pan w swoim życiu w kontekście relacji z ludźmi - czego by chciał Pan robić więcej lub mniej. Wtedy przyjdzie czas na zaplanowanie i wdrażanie nowych działań, zachowań, sprawdzanie co nadal sprawia trudność, co można zrobić inaczej, co warto w sobie zaakceptować.
Taki proces dobrze jest przejść z pomocą psychoterapeuty, osoby, która pomoże w zrozumieniu siebie, swoich potrzeb, trudności, będzie towarzyszyć w próbach zmiany zachowania.
Życzę powodzenia.

0

Witam Pana. W Lublinie z pewnością są miejsca, gdzie oferowana jest specjalistyczna pomoc psychologiczna. Gorąco Pana zachęcam do skorzystania z bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Jak widać opisany przez Pana problem ma dłuższą historię i przynosi kolejne konsekwencje w Pana życiu. Wierzę, że przy właściwej pomocy może Pan to zmienić. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/

0

Witam Pana
Przyczyną Pana problemów z nawiązaniem
prawidłowych relacji z innymi ludźmi
jest zapewne niska samoocena oraz lęk
przed zranieniem, lęk przed byciem odrzuconym.
Często też przykre doświadczenia z przeszłości
uniemożliwiają otwarcie się na drugą osobę.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić
tylko podczas osobistej konsultacji.
Z Pana opisu wynika, że doświadczane objawy
są na tyle silne, że hamują Pana aktywność społeczną
i zapewne powodują znaczne utrudnienie w stworzeniu
stabilnego i satysfakcjonującego związku.
Zachęcam Pana do podjęcia terapii psychologicznej,
która pomoże Panu wzmocnić poczucie
własnej wartości i wypracować właściwe wzorce
zachowania w relacjach z innymi ludźmi,
a zwłaszcza w relacjach z kobietami.
Gdyby chciał Pan porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu ze mną.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak naprawić kontakty z ludźmi?

Dlaczego odczuwam samontnosc, przygnębienie, smutek lub po prostu chcą polepszyć kontakty z ludźmi.a nie moge bo nie akceptuja mojego charakteru lub obecnosci lub dokuczam staram sie o nawiazanie drugiego czlowieka znalesc swoja milosc i nie udaj mi sie to dlaxczego co polepszyc co naprawic?
MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu

Dzień dobry!

Proszę skonsultować się z lekarzem psychiatrą oraz psychologiem, np. w Poradni Zdrowia Psychicznego w swojej okolicy, i rozważyć podjęcie psychoterapii.

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Trudności w otworzeniu się na kontakty z innymi

Jestem zamknięta w sobie, trudno mi się otworzyć na kontakty ze znajomymi... Jak mogę z tym poradzić? Jestem nastawiona raczej negatywnie do pewnych spraw. Jestem pesymistką. Męczy mnie to ale nie wiem jak mam sobie z tym poradzić. Pewna osoba która studiowała pedagogikę i psychologię powiedziała żebym skorzystała z fachowej pomocy czyli pomocy psychologa. Ale mi jest ciężko się przed kimś otworzyć
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Witam,
to zrozumiałe, że ma Pani pewne obawy przed otworzeniem się przed obcą osobą, jednak mimo to zachęcałabym do prób kontaktu z psychologiem, zawsze pierwsze spotkania są takimi spotkaniami wstępnymi, z czasem buduje się relacja i poczucie bezpieczeństwa, na tyle żeby mogła się Pani otworzyć. Zapewne przyjdzie odpowiedni czas, żeby przy odpowiednim poczuciu bezpieczeństwa otworzyła się Pani. Zachęcam do tego. Pozdrawiam.

0

To, o czym Pani pisze, to jak najbardziej tematy na terapię. A z terapią, jak pewnie z wieloma innymi sprawami w życiu jest tak, że najtrudniej jest zacząć. Potem jakoś idzie :)

Dlatego zachęcam Panią, żeby posłuchała Pani koleżanki i poszukała terapii dla siebie.

Może też Pani sięgnąć do książki "Program zmiany sposobu życia" i poczytać o życiowych pułapkach, jakie są tam opisane. Podejrzewam, że ta lektura sporo Pani wyjaśni.

Pozdrawiam!

0

Proszę Pani,

Ludzie różnią się miedzy sobą zapotrzebowaniem na kontakty z innymi osobami. Niektórzy maja większą potrzebę inni mniejszą. Pani ciągle jest na początku życia, i jeśli miałaby Pani taką możliwość to warto skorzystać z konsultacji. Psychoterapia poprawia funkcjonowanie i jakość życia. Proszę się nie obawiać, że nie jest łatwo Pni otwierać się, psychoterapeuta w taktowny sposób pomoże Pani.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

0

Dzień dobry!

Zazwyczaj trudności, które trwają dłuższy czas, przejawiają się w większości okoliczności, w różnych życiowych sytuacjach, są związane z cechami osobowości, wymagają głębszego przyjrzenia się sobie i długoterminowej systemowej pracy nad zmianami (jeśli chciałaby Pani wprowadzić jakieś zmiany w swoim życiu?) - wraz z psychoterapeutą.

Pozdrawiam!

0

Psycholog/psychoterapeuta rzeczywiście jest najbardziej wykwalifikowana osoba, która może Pani pomóc. Nawet jeśli nie otworzy się Pani na pierwszym spotkaniu, warto spróbować nawiązać relację terapeutyczną. Z czasem, ufając umiejętnościom zawodowym specjalisty, poczuje się Pani na tyle bezpiecznie, by pracować nad tym, co najtrudniejsze. Warto rozejrzeć się za możliwościami skorzystania z terapii- w ramach kontraktu w NFZ (w placówkach takich jak Poradnie Zdrowia Psychicznego i NZOZy) lub w gabinetach prywatnych. W tych pierwszych należy liczyć się z kolejką oczekujących.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty