Jak poradzić sobie z tą zaborczością w związku?

Dzień dobry mam problem z psychiką. Od dawna jestem osobą nadpobudliwą płaczliwą która pyskuje. Każdy mój związek kończy się przez to że nie umiem się zamknąć w odpowiedniej chwili przez co osobą nie wytrzymuje i mnie uderza. Jestem zaborcza muszę mieć kontrolę nad partnerem gdy robi coś wbrew mnie szantażuje go wyzywam później za to przepraszam bo wiem że źle zrobiłam ale za chwilę jest znów to samo jestem jak tykającą bomba. Jestem zazdrosna boje się że mnie zdradzi skrzywdzi przez co mężczyźni mnie zostawiają. Boje się być sama za wszelką cenę chce z nim być. W domu rodzinnym była przemoc psychiczna. Jak mam sobie z tym poradzić

Redakcja abcZdrowie

Witam Panią serdecznie!

Dziękuję za pytanie, które zadała Pani na naszej stronie. Napisała Pani kilka słów, domyślam się z nich, że jest w Pani wiele poczucia zagrożenia, braku bezpieczeństwa, pragnienie doświadczenia bezinteresownej miłości w związku miłosnym z drugą osobą.

Takie oczekiwanie miłości bezinteresownej, ciągłej obecności, wyłączności, pewności mają w sobie ludzie, którzy nie otrzymali tego wszystkiego będąc dziećmi i już w dorosłości wciąż usiłują znaleźć to, czego tak bardzo im brak. Niestety nie jest to możliwe. Dorosłe związki różnią się od relacji dziecko – rodzic i nie mogą dać nam tego, czego nie otrzymaliśmy wiele lat temu jako dzieci. Ale jest też dobra wiadomość, dzisiaj jako dorosła osoba nie jest Pani już bezradna i sama sobie może zapewnić wsparcie, opiekę, jakiej pragnie. W tym celu proponuję Pani kontakt z psychoterapeutą i rozpoczęcie indywidualnej terapii.

Potrzeba kontroli nad tym, co dzieje się w Pani życiu oraz nad mężczyzną, z którym Pani tworzy miłosną relację jest wyrazem tych właśnie nie zaspokojonych dawno temu potrzeb. Proponuję Pani zapoznanie się z ogólnie dostępną literaturą na temat osób wychowywanych w domach dysfunkcyjnych – termin DDD, a także DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików). Niezależnie od tego, czy w domu występował alkohol, najczęściej skutki emocjonalnego zaniedbania są podobne, badania wykazały, że osoby wywodzące się z tych rodzin mają podobny zestaw problemów. Zapoznanie się z tym tematem pozwoli Pani lepiej zrozumieć samą siebie, a także poczuć, że jest wiele osób z podobnymi zranieniami. W Internecie, czy na facebook’u znajdzie Pani również wiele grup wsparcia, w których można anonimowo doświadczyć pomocy osób w podobnej sytuacji, wymienić się doświadczeniami, porozmawiać jak sobie pomóc.

Sugeruję, by zapoznała się Pani z nurtami, w jakich pracują psychoterapeuci i zastanowiła, jaki byłby dla Pani odpowiedni, a następnie poszukała osoby, z którą będzie Pani mogła przepracować przeszłe zranienia tak, by dłużej nie wpływały na dzisiejsze życie. Sądząc po opisie, który Pani zamieściła, nie wystarczy postanowienie, że więcej nie będzie Pani zazdrosna, czy nie będzie kontrolować partnera, gdyż zmiana postępowania wymaga przepracowania tego, co jest ukryte głęboko w Pani zranionym sercu. Poczucie zagrożenia jest tak dotkliwe, że aktywuje u Pani destrukcyjne schematy reagowania, potrzebuje Pani poczuć się w życiu bezpieczniej. Jest to możliwe i gorąco Pani tego życzę.

Polecam Pani lekturę artykułów na te tematy:

https://portal.abczdrowie.pl/nurty-psychoterapeutyczne

https://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-online

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia

https://portal.abczdrowie.pl/syndrom-ddd-definicja-role-dziecka-w-rodzinie-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.