Witam Panią serdecznie!
Dziękuję za pytanie, które zadała Pani na naszej stronie. Napisała Pani kilka słów, domyślam się z nich, że jest w Pani wiele poczucia zagrożenia, braku bezpieczeństwa, pragnienie doświadczenia bezinteresownej miłości w związku miłosnym z drugą osobą.
Takie oczekiwanie miłości bezinteresownej, ciągłej obecności, wyłączności, pewności mają w sobie ludzie, którzy nie otrzymali tego wszystkiego będąc dziećmi i już w dorosłości wciąż usiłują znaleźć to, czego tak bardzo im brak. Niestety nie jest to możliwe. Dorosłe związki różnią się od relacji dziecko – rodzic i nie mogą dać nam tego, czego nie otrzymaliśmy wiele lat temu jako dzieci. Ale jest też dobra wiadomość, dzisiaj jako dorosła osoba nie jest Pani już bezradna i sama sobie może zapewnić wsparcie, opiekę, jakiej pragnie. W tym celu proponuję Pani kontakt z psychoterapeutą i rozpoczęcie indywidualnej terapii.
Potrzeba kontroli nad tym, co dzieje się w Pani życiu oraz nad mężczyzną, z którym Pani tworzy miłosną relację jest wyrazem tych właśnie nie zaspokojonych dawno temu potrzeb. Proponuję Pani zapoznanie się z ogólnie dostępną literaturą na temat osób wychowywanych w domach dysfunkcyjnych – termin DDD, a także DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików). Niezależnie od tego, czy w domu występował alkohol, najczęściej skutki emocjonalnego zaniedbania są podobne, badania wykazały, że osoby wywodzące się z tych rodzin mają podobny zestaw problemów. Zapoznanie się z tym tematem pozwoli Pani lepiej zrozumieć samą siebie, a także poczuć, że jest wiele osób z podobnymi zranieniami. W Internecie, czy na facebook’u znajdzie Pani również wiele grup wsparcia, w których można anonimowo doświadczyć pomocy osób w podobnej sytuacji, wymienić się doświadczeniami, porozmawiać jak sobie pomóc.
Sugeruję, by zapoznała się Pani z nurtami, w jakich pracują psychoterapeuci i zastanowiła, jaki byłby dla Pani odpowiedni, a następnie poszukała osoby, z którą będzie Pani mogła przepracować przeszłe zranienia tak, by dłużej nie wpływały na dzisiejsze życie. Sądząc po opisie, który Pani zamieściła, nie wystarczy postanowienie, że więcej nie będzie Pani zazdrosna, czy nie będzie kontrolować partnera, gdyż zmiana postępowania wymaga przepracowania tego, co jest ukryte głęboko w Pani zranionym sercu. Poczucie zagrożenia jest tak dotkliwe, że aktywuje u Pani destrukcyjne schematy reagowania, potrzebuje Pani poczuć się w życiu bezpieczniej. Jest to możliwe i gorąco Pani tego życzę.
Polecam Pani lekturę artykułów na te tematy:
• https://portal.abczdrowie.pl/nurty-psychoterapeutyczne
• https://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-online
• https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia
• https://portal.abczdrowie.pl/syndrom-ddd-definicja-role-dziecka-w-rodzinie-objawy-leczenie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Gdzie szukać pomocy w mojej sytuacji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Gwałt w dzieciństwie a temperament seksualny – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Nieuzasadniony lęk przed dziadkiem – odpowiada Mgr Agata Hensoldt-Jankowska
- Jak poradzić sobie w dorosłym życiu u osoby po przemocy rodzinnej? – odpowiada Dr n. med. Dariusz Pysz-Waberski
- Wpływ dzieciństwa na aktualne życie – odpowiada Mgr Monika Kotlarek
- Jak poradzić sobie z odrzuceniem? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak poradzić sobie z zazdrością o chłopaka? – odpowiada Mgr Anna Ręklewska
- Jak poradzić sobie z tymi trudnościami życiowymi? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Problemy ze stworzeniem związku a relacje w domu – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak samemu można poradzić sobie z nerwicą? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Nullofobia - objawy, przyczyny i leczenie
Nullofobia to paniczny, nieuzasadniony lęk przed p
Depresja po miłości. Co roku 1200 Polaków chce się zabić po rozstaniu
Co trzecia podejmowana w Polsce próba samobójcza p
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy