Jak postępować ze starszym partnerem?

Witam mam 22 lata jestem kobieta . Moj problem polega na tym iż związałam się ze starszym mężczyzna od siebie który jest zaborczy i zazdrosny za bardzo . Bardzo go kocham niestety już 2 razy zerwaliśmy ponieważ już nie mogłam wytrzymać tego napięcia . Na początku dzwonił w nocy kontrolował mnie później trochę spokoju i zaczal komentować moj ubiór dość chamsko. Byly kłótnie o to ze wstawię zdjęcie w sukience ze pomalowana czy ze chce pójść spotkac się ze znajomymi na piwo . Twierdzi ze to dlatego bo boi się mnie stracić a ja niby jemu nie pokazuje ze mi na nim zależy. Podczas kłótni wyzwał mnie i szarpnął mnie za włosy bo sprowokowałam jego ...obawiam się ze on nie panuje nad soba podczas napadow zazdrości bardzo ciezko mi gdy się rozstaje z nim ale i tak żyć nie potrafię ...mam pytanie do psychologa/psychiatry : czy jest możliwość wyleczenia z chorobliwej zazdrości 30 letniego faceta ? Czy chora osoba widzi ze jest chora w tym przypadku ? Ci mogę zrobic ? On twierdzi ze to przez to ze tak się we mnie zakochał i boi się ze ktoś inny mnie jemu ukradnie ... chyba ma niska samoocenę

Dzień dobry,

Można powiedzieć, że umiarkowana zazdrość o partnera jest zjawiskiem naturalnym i nie powinna budzić niepokoju. Gdy jednak jej poziom zaczyna powodować szkody w związku, to znaczy, gdy jedna osoba zaczyna ograniczać i kontrolować drugą bądź gdy narzuca jej sposób bycia i zachowania, należałoby zastanowić się na szukaniem sposobów zaradzenia problemowi - tak, jak Pani to zrobiła, zadając powyższe pytanie.

Bardzo możliwe, że Pani partner, zgodnie z Pani przypuszczeniami, dysponuje zaniżoną samooceną, która powoduje chorobliwe ataki zazdrości o Panią, i które, co tu dużo mówić, zaczynają mieć niszczący wpływ zarówno na Panią, jak i na Pani związek. "Romantyczne" powody, jakie podaje partner (miłość i lęk, że ktoś inny Panią "ukradnie"), nie usprawiedliwiają jednak jego zachowania, wskazują natomiast na nieprawidłowy sposób rozumienia przez niego samego związku.

Ta nieprawidłowość dotyczy przede wszystkim chęci "zawłaszczenia" Pani, skutkującą ograniczaniem Pani osobistej wolności (dotyczącej nie tylko tego, z kim i gdzie Pani wychodzi w czasie wolnym, ale tego, jak jest Pani ubrana i jak umalowana).

Wydaje się, że bardziej prawdopodobne jest, że tego rodzaju nastawienie partnera do Pani raczej będzie się potęgować niż zmniejszać, toteż warto byłoby rozważyć na przykład wspólną konsultację psychologiczną, która mogłaby m.in. unaocznić partnerowi destrukcyjny charakter jego zazdrości. Zapewne samo przedstawienie negatywnych aspektów ww. nie będzie miało, cudownego, leczącego charakteru, może jednak stać się przyczynkiem do podjęcia decyzji o terapii - wspólnej bądź indywidualnej Pani partnera.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski

https://abovo.bialystok.pl/