Jak radzić sobie z agresją od innych?

Dlaczego pomimo 40 lat wciąż nie potrafię poradzić sobie z sytuacjami, gdy ktoś na mnie podnosi głos? Nie potrafię zareagować, w sposób asertywny? Wewnętrznie czuję się słaby. Gdy ktoś krzyczy na mnie, to zamykam się w sobie. Czuje się bezbronny i bezradny wówczas. Czy jest możliwa zmiana mojego zachowania?

Dzień dobry,

Proszę skontaktować się z poradnią psychologiczną/psychoterapeutyczną. Doświadczony specjalista pomoże Panu zrozumieć Pańskie emocje i mechanizmy, które prowadzą do określonych zachowań. Proszę uzbroić się w cierpliwość- zbadanie podświadomości i korekcja nieprawidłowych wzorców zachowania może potrwać dość długo, ponieważ zaburzenia kształtowały się przez lata. Pozdrawiam.

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Drogi Autorze,

Twoja trudność, wbrew wszelkim pozorom, nie jest wcale tak nietypowa czy rzadko spotykana. Bardzo wiele osób zmaga się z problemem poczucia bezradności w sytuacjach, gdy ktoś podnosi na nich głos. To co na pewno zasługuje na wielkie uznanie i podziw to fakt, że zauważasz ten problem i chcesz działać! To połowa sukcesu w tym wypadku.

Brak asertywności czy poczucie zamykania się w sobie w chwili, gdy ktoś zwraca się do Ciebie w sposób agresywny, może świadczyć o przebytych trudnościach w dzieciństwie. Niekiedy w pamięci zapada nam sytuacja lub seria wydarzeń, która wpłynęła na nasze zachowania.

Agresja, także słowna, potrafi również "zamrozić" nas na tyle skutecznie, że nie jesteśmy wstanie jakkolwiek zareagować. Wówczas włączają się nasze mechanizmy obronne, które pozwalają nam przetrwać daną sytuację. Jest to w pewien sposób mądrość naszego organizmu i ciała, które daje nam obszar do tego, aby przetrwać.

Odpowiadając na Twoje pytanie - tak, jak najbardziej można nad tym pracować. Przede wszystkim ważne jest zrozumienie skąd bierze się dany problem, a później zadbanie o przepracowanie go. Dzięki terapii nauczysz się także regulować emocje i działać.

Życzę Ci powodzenia w znalezieniu odpowiedniego specjalisty i zadbaniu o siebie!

Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/Anna-Kasprzak-psycholog-i-animator-kultury-110965181347610