Jak radzić sobie z emocjami w sytuacjach problematycznych?

Witam! Mój chłopak wyjechał 2 raz na tygodniowe szkolenie, wraca w piątek, jak zda kurs dostaje roczny kontrakt na wyjazd do Holandi w systemie 6 tyg tam 1 tydz tu. Jestem osobą słaba psychicznie, zdaje sobie z tego sprawę:( ciągle o nim myślę ciągle płacze. Najgorsze jest to że nie mogę znaleźć pracy, siedzę w domu, A wyjścia z koleżankami odpadają, bo mają swoje życie i nie interesują się "mna" pod tym kontem. Co mam zrobić ? Udać się do jakiegoś specjalisty ? Brać coś na uspokojenie?

Dzień dobry.
Pani obniżonemu nastrojowi sprzyja brak pracy i obserwowanie intensywnych, zawodowych działań chłopaka. Widmo jego wyjazdu i związku na odległość może pobudzać niepokoje i sprzyjać tworzeniu czarnych scenariuszy. Podkreśla Pani również wycofanie z kontaktów społecznych, bo "koleżanki mają swoje życie". Może to być objaw zaburzeń depresyjnych lub depresji sytuacyjnej. Aby to jednoznacznie stwierdzić niezbędna jest wizyta u psychiatry lub psychologa. Sugerowałabym tą drugą opcję, bo terapia pomaga zmienić myślenie na własny temat a to umożliwia skupienie się na działaniach w kierunku realizacji celów osobistych.
Proszę również poszukać możliwości podjęcia pracy w Holandii, co pozwoliłoby nie zamartwiać się tak rozłąką.

Konsultacja z psychologiem to dobry pomysł. Szczególnie, jeśli płacz i poczucie przygnębienia narastają. Wspólnie ze specjalista przyjrzy się Pani co jest realnym głębszym powodem obniżonego nastroju i trudności w poradzeniu sobie podczas nieobecności chłopaka (depresja? zaniżona samoocena, poczucie własnej wartości i pewności siebie? trudności osobowościowe? inne?). Psycholog nie tylko zdiagnozuje, ale także doradzi najlepsze sposoby wyjścia z kryzysu, odbudowania poczucia bezpieczeństwa i samodzielności, wiary w siebie i poczucie wartości. W razie potrzeby zaproponuje dłuższa psychoterapię i/lub konsultacje z lekarzem psychiatrą (który będzie mógł wesprzeć farmakologią). Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, Niepublicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej (tzw. NZOZach) mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania.

Witam, proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem. warto porozmawiać o swoich problemach, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach, zastanowić się nad dalszą formą pomocy. Przesyłam link gdzie znajdzie Pani placówki NFZ: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/, lub może Pani skorzystać z pomocy w prywatnym gabinecie. Pozdrawiam serdecznie

Witam, Panią, opisuje Pani jak się Pani czuje w związku z wyjazdem chłopaka do pracy. To, co raczej kojarzy się z nowymi możliwościami, lepszą sytuacją finansową, powoduje u Pani smętne nastroje, pochlipywanie, poczucie osamotnienia. Cały świat wokół Pani wydaje się być zajęty i nie zainteresowany Pani stanem. Pani czuje, że to nie jest prawda, że coś jest nie tak. Z jakiego powodu cały czas myśli Pani o chłopaku? Czy cały Pani świat kręci się wyłącznie wokół niego? Nie pomaga pewnie też poczucie bycia niepotrzebną w związku z brakiem pracy. Myślę, że trzeba czymś zająć myśli i ręce...poszukać jednak osób, które by się z Pani.ą spotkały, czegoś co Pani lubi, książek, filmów, nauczyć się pisać lepsze CV, chodzić na spotkania w sprawie pracy, zacząć pomagać w schronisku dla zwierząt, w domu dziecka, możliwości jest trochę. Trzymam za Panią kciuki.