Czasem warto zmobilizować zasoby i rezerwy. Sprzyja temu motywacja i adrenalina (naturalna, związana ze stresem). Warto jednak pamiętać, że zużyte zapasy trzeba będzie odbudować i wypocząć po zwiększonym wysiłku. Zachęcałabym także do przyjrzenia się, co jest powodem sytuacji, w której jednego dnia musi Pan nadrobić coś, na co - najprawdopodobniej- miał Pan znacznie więcej czasu wcześniej, ale z jakiegoś powodu Pan się tego nie podejmował.
Zdecydowanie nie warto uczyć się dłużej kosztem snu, bo efekty mogą być odwrotne. I mózg i ciało potrzebuje odpoczynku, aby móc korzystać ze swoich możliwości i przyswajać wiedzę. Brak snu może prowadzić do dekoncentracji i zaburzeń pamięci, więc nie pomoże, a zaszkodzi. Pomaga dieta z dużą ilością ryb (fosfor), lekka.
Odradzałabym naukę przed samym egzaminem. Lepiej sprawdza się powtarzanie materiału w odstępach: po godzinie od wykładu/lekcji przejrzeć materiał, po jednym dniu, po trzech, po tygodniu po miesiącu, po pół roku. Owszem, czasem ostra mobilizacja "zakuć zdać zapomnieć" sprawdza się (z naciskiem na zapomnieć), ale nie jest to sposób na zdobywanie wiedzy, a raczej na podbramkową wyjątkowa sytuację. Sen jest niezbędny - bez dwóch zdań. Co karmi nasz mózg - cukier (ale proszę wybierać "zdrowe cukry", a nie proste z batonów czy słodkich napojów). Zatem rodzynki, owsianka, owoce, warzywa. No i ogólnie zbilansowana dieta (orzechy, suszone owoce, białka, witaminy,potas magnez - tu można wrzucić czasem gorzką czekoladę ) + woda woda woda.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- W jaki sposób uczyć się efektywniej? – odpowiada Mgr Blanka Serafin-Juszczak
- Zasady szybkiej i skutecznej nauki – odpowiada Mgr Adam Horak
- Senność i zmęczenie oraz brak energii przed maturą – odpowiada Mgr Ewelina Kazieczko
- Kiedy jest najlepsza pora na naukę? – odpowiada dr n. med Monika Łukaszewicz
- Jak skutecznie się uczyć i zapamiętywać? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Cukier w diecie a kłopoty w nauce – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek
- Poprawienie ocen i lepsze przyswajanie wiedzy – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Jak radzić sobie z niechęcią do nauki? – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Jak uczyć się skutecznie języka obcego? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Problemy z wypróżnianiem u 4-letniego dziecka – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska