Jak wyjaśnić 5 l. dziecku różnice między płciami?

Witaj !

To zależny o jakie różnice pyta dziecko ale ma pani to w pytaniu dziecka. Najpierw proszę przedstawić różnice anatomiczne i jeśli dziecko nie zapyta dalej poprzestać aż do następnego pytania, kiedy to dziecko wykaże ochotę . Nie wybiegamy z odpowiedziami i udzielamy prostym językiem dostosowanym do dziecka. Pozdrawiam

Witam,
nie wiemy,o jakim rodzaju róznic chciałabyś powiadomić dziecko i w jakim celu.W wieku pięciu lat nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza,jest natomiast słuszne wyjaśnienie różnicy w wymaganiach wobec chłopca i dziewczynki,gdy takie podejście stosujesz i popierasz mając np.dzieci różnej płci.Tak jednak bywa,że czynnikiem decydującym jest naprawdę nie płeć a wiek i związana z nim różnica w sprawności,sile,możliwościach poznawczych albo stan zdrowia.Wiele innych różnic jest samoistnie przejmowanych przez obserwacje własne dziecka i naśladowanie dorosłych,którzy są pierwszym modelem identyfikacji płciowej.
Ponieważ Twój list jest zaledwie zasygnalizowaniem problemu,serdecznie zapraszam do rozszerzenia go na portalu albo umówienia się na bezpośrednią wizytę z psychologiem,gdzie będzie możliwośc uszczegółowienia go i ustalenia ew.zakresu pomocy.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry!

1 - zgodnie z prawdą. 2 - odpowiadając na pytania zadane przez dziecko (ani wiele mniej, ani wiele więcej od czego, o co zapytało). 3 - słowami dla dziecka zrozumiałymi. Szczegółowe informacje, przykłady, historyjki, ilustracje pomocnicze itp. znajdzie Pani w wielu artykułach i książkach dot. edukacji seksualnej dla dzieci. Warto wcześniej przejrzeć je samemu, aby oswoić się z tematem, słownictwem, własnymi emocjami.

Pozdrawiam!

Opowiadania o budowie ciała powinno być naturalne, spokojne, bez nadmiernej ekscytacji, ale i bez wstydu. Lepiej także nie używać jakiś bardzo fachowych nazw, których maluszek nie zrozumie i mogą wydać mu się dziwne (niepokojące). Najlepiej odnosić się do widocznych różnic zaczynając rozmowę (np zarost, budowa, fryzura), jeśli maluszek już to "łapie", przejść dalej. 5latki często zaobserwowały i wiedza więcej niż się nam wydaje. Warto także słuchać dziecka, jego pytań i wątpliwości (warto także przygotować się, że będzie to dla malca ciekawy temat i może do niego wracać często).