Jak zbudować pewność siebie?

Witam. Jeżeli dziecko było wyśmiewane w szkole szczególnie ze względu na ubiór oraz swoje imię, stronił od kontaktów między ludzkich, brak poczucia bezpieczeństwa ze strony rodziców, rodzice mieszkali osobno, a teraz w wieku dorosłym (26 lat) ma kompleksy w stosunku do swojej osoby, jest nie śmiały, brak pewności siebie, często depresyjny. Czy taka osoba może to w jakiś sposób zmienić, wypracować i nabrać pewności siebie? W jaki sposób? Czy nadaje się do stałego związku z partnerką ? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu

Dzień dobry, oczywiście zawsze jesteśmy wstanie odzyskać pewność lub zbudować swoją pewność siebie. Czy jesteśmy wstanie zrobić to sami? Zapewne zdarzają się takie sytuacje, jednak na ogół osoby z takimi problemami zgłaszają się do psychologów i rozpoczynają terapie. Warto poczytać o różnych nurtach terapeutycznych , tak aby wybrać dla siebie najlepsze podejście. Osoby z niską pewnością siebie oczywiście wchodzą w związku jednak często osoba którą spotykają jest dominująca i w pewnym sensie pomaga podejmować decyzje.
Pozdrawiam A. Pacia

0

Dzień Dobry Panu,

Wyobrażam sobie, jakiej codziennej niepewności Pan może doświadczać i (domniemam) nie dzieli się Pan ze Światem, tym co ma Pan wartościowego do zaoferowania...
A tak nie musi być!

Z Pana relacji wnioskuję, że źródłem opisanych przez Pana symptomów, jest zaniżone poczucie własnej wartości i bardzo pomocna byłaby psychoterapia, pod okiem psychologa/psychoterapeuty.
Podstawowym zadaniem psychoterapii byłaby dla Pana pomoc w budowie samooceny, poprzez pracę nad "przepracowaniem" wyzwań/trudności.

Jak tylko fundamentalne trudności/wyzwania zostaną rozwiązane, pojawi się u Pana lepsze zdanie o samym sobie (w naturalny sposób).

Faktem jest, że podnoszenie poziomu samooceny obniża lęk.
Tak więc pracując i skupiając się na rozwiązywaniu wyzwań (wolę mówić wyzwania niż problemy) jako produkt uboczny poprawie ulegnie samoocena.

Praca nad podnoszeniem poczucia własnej wartości skupia się na zwiększaniu przekonania o własnych możliwościach, zachęca do zdobywania nowych umiejętności, do opanowania nowych strategii radzenia sobie z samym sobą i z Innymi...

A przede wszystkim uczy, w jaki sposób stawać "face to face" z rzeczywistością, w taki sposób by radzić sobie z nią, a nie wycofywać się, czy tez jej unikać...

Podsumowując, zachęcam Pana mocno do podjęcia pracy terapeutycznej (rozwojowej) w czym Pana mocno wspieram.

Podsumowując po raz drugi..., na zadane przez Pana, na końcu pytania, odpowiadam trzy razy TAK!

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

0

Witam serdecznie,
Warto rozważyć podjecie psychoterapii. Nurtów psychoterapii jest co najmniej kilka np. podejście psychodynamiczne, poznawczo-behawioralne, gestalt i inne. Warto wybrać takie, które najbardziej będzie odpowiadało Panu i będzie adekwatne do problemów. Psychoterapię można odbywać zarówno w formie indywidualnej jak i grupowej, obie są tak samo skuteczne. Bezpłatnie psychoterapię świadczą Poradnie Zdrowia Psychicznego, dzienne oddziały szpitalne, ośrodki pomocowe typu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej- mające kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia czy dotowane przez miasto.

"Czy taka osoba może to w jakiś sposób zmienić, wypracować i nabrać pewności siebie? W jaki sposób? "

Myślę, że może np. poprzez psychoterapię.

"Czy nadaje się do stałego związku z partnerką ? "
Każdy się nadaje i ma do tego prawo. Natomiast nie każdy potrafi zbudować trwałą, satysfakcjonującą i bliską relację z drugą osobą. Psychoterapia pomaga i w tym zakresie.

Pozdarwiam
Agnieszka Jabłonowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty