Jak zmienić podejście do wykształcenia partnera?

Jak nie zwracać uwagi na wykształcenie jeśli chodzi o wybór partnera. Jak to zmienić żeby to wykształcenie po prostu było obojętne. Pozdrawiam

Dzień dobry.

Wydaje się, że ważniejsze od zadanego przez Panią pytania, jest pytanie, z jakiego powodu wykształcenie potencjalnego partnera może mieć tak istotne znaczenie?

Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą mieć dwa źródła - jedno wynika z kontekstu ewolucyjnego, drugie natomiast - z kontekstu kulturowego.

Ewolucyjnie kobiety wybierają swoich życiowych partnerów kierując się określonymi kryteriami, wśród których niebanalne znaczenie ma tak zwany dostęp do zasobów ekonomicznych (faktyczny lub potencjalny). Czym są owe zasoby ekonomiczne? W czasach ludzi pierwotnych oznaczały po prostu żywność, w okresach późniejszych np. bogactwo, a w czasach współczesnych tym "bogactwem" może być np. wykształcenie, ponieważ oznacza ono, że dzięki niemu mamy szansę np. na lepszą pracę i lepsze zarobki, a dzięki temu możemy zapewnić rodzinie lepsze warunki życia i rozwoju. Ponadto, można założyć, że osoba wykształcona będzie sobie lepiej radzić z różnymi sytuacjami życiowymi, dzięki czemu rodzinie łatwiej będzie poradzić sobie z problemami codziennego życia.

W kontekście kulturowym natomiast wykształcenie ma znaczenie, bo osoba wykształcona może być potencjalnie mądrzejsza, bardziej kulturalna, może mieć szersze horyzonty i ciekawe, niebanalne podejście do życia, co oznacza np., że wspólne życie z taką osobą może być po prostu ciekawsze.

Konkludując, wydaje się, że zwracanie uwagi na wykształcenie partnera nie jest nieprawidłowością, a wręcz pewną zasadą, która ukształtowana została m.in. przez dziesiątki tysięcy lat ewolucji ludzkości i przynajmniej przez tysiące lat rozwoju ludzkiej kultury.

Pozdrawiam

Maciej Rutkowski

https://abovo.bialystok.pl/