Konflikty w związku z powodu przyjaciela partnera

Witam.Moj problem moze wydawac sie smieszny,lecz wcale taki nie jest. Mam 18 lat,moj chlopak 17.Odkad jestesmy razem w nasze zycie miesza sie jego "przyjaciel",ktory ciagle go oklamuje,zepsul nam raz zwiazek i ciagle doprowadza do klotni miedzy mna a chlopakiem.Tlumaczylam swojemu chlopakowi zeby znalazl przyjaciela ktory chce dobrze i cos soba prezentuje. On ciagle mowi,ze przesadzam i waha sie miedzy mna a nim,gdy ma przyjechac.Jak mam rozmawiac ze swoim chlopakiem by w koncu to zrozumial?

Witam serdecznie,

Im bardziej będziesz okazywać swoją złość z powodu spotkań chłopaka z przyjacielem tym bardziej on będzie nie zadowolony. Taka sytuacja może budzić w nim rozdarcie i dyskomfort z powodu wyboru jakiego musi dokonać pomiędzy ważnymi dla niego osobami. To co może pomóc to bardziej rozmowa na temat tego jak czujesz się z tym że musisz rywalizować o swoją pozycję. Zamiast mowić o kumplu chłopaka (co tylko będzie prowadzić do tego że ten będzie go bronił) mów o swoich uczuciach i oczekiwaniach. Powiedz o tym jak jest dla Ciebie ważny, jak chciałabyś spędzać z nim czas, jak jest Ci smutno i źle kiedy czujesz, że wybiera przyjaciela. Na pewno nie oczekuj, że chłopak zerwie dla Ciebie znajomość z kolegą, gdyż może mieć to odwrotny skutek. Raczej pokazuj mu i koncentruj się na tym co w Waszym związku jest dobre, po to aby jak faktycznie twój partner doświadczy czegoś przykrego mógł znsleźć w Tobie oparcie.

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Mochnaczewska

Www.anna-mochnaczewska.bloog.pl

Witam. W twoim problemie nie widzę powodu do śmiechu, bowiem dotyczy ważnej dla ciebie relacji z chłopakiem. Problem określenia wartości osobistej i dokonania wyboru "pomiędzy" jest częstym powodem powodującym konflikt w związku. Twoje argumenty zdają się być dojrzałe, być może sposób ich przekazania jest trudny do przyjęcia przez chłopaka. Z natury jest tak, że kobiety w okresie adolescencji są bardziej dojrzałe emocjonalnie (różnice rozwojowe płci). Może być tak, że twój chłopak potrzebuje jeszcze kilku lat, aby osiągnąć stan dojrzałości (związany z wytworzeniem i zaspokajaniem szczególnych potrzeb emocjonalnych), który ty w tej chwili prezentujesz. Może być też tak, że przyjaciel twojego chłopaka nie ma innych znajomych i czuje się "zdradzony", opuszczony, odtrącony, osamotniony, nie rozumie jeszcze czym może być nowa jakość pojawiająca się w życiu człowieka, którą jest bliska relacja z kobietą itp . Może np. wspólnie z chłopakiem porozmawiacie jak zrobić, żeby kolega nie czuł się porzucony, należy zrobić to bez oceniania w kategorii: lepszy-gorszy. Np. chłopak może powiedzieć koledze: w moim życiu zaszły zmiany, liczysz się ty jak i moja dziewczyna. Nie chcę, aby istniała rywalizacja między wami. Mój czas będę dzielił między was. Postanowiłem, że w weekendy będę spotykał się z dziewczyną, a w pozostałych dniach z tobą. Jeśli nie odpowiada ci taki podział, to co proponujesz?
Powodzenia

Dzień dobry, z pani opisu wynika, że musi pani rywalizować o swojego chłopaka z jego przyjacielem. To trudna sprawa ale poniekąd naturalna. Sytuacja pani partnera się zmieniła i musi sobie z tego zdawać sprawę jeżeli chce kontynuować związek, z drugiej strony bycie w związku nie wyklucza posiadanie przyjaciół. Zachęcam do szczerej rozmowy z partnerem, opowiedzeniu mu o swoich oczekiwaniach i zapytaniu jak on widzi wasz związek. Pozdrawiam.