Miłość okazywana osobie okazującej zainteresowanie

Czuję, że coś jest nie tak z moją psychiką. Dlaczego okazuję miłość każdemu kto okaże mi odrobinę zainteresowania? Mam tak od zawsze, jako 13 letnia dziewczynka prawie padłam ofiarą pedofila, właśnie przez to, że się w nim "zakochałam", ponieważ się mną interesował i wydawało się, że troszczył... Chodziłam na psychoterapię, z innego powodu, ale przerwałam ją bo zaczynałam kochać terapeutkę jak matkę. Czuję, że nawet z moim obecnym partnerem zaczęłam związek przez wykazanie przez niego troski
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,
z opisu widać, że bardzo potrzebuje Pani bliskości i zrozumienia drugiej osoby. To jest naturalna potrzeba pojawiająca się u każdego człowieka i nie ma w tym nic dziwnego. Rozumiem, że czuje Pani że jest ona bardziej nasilona niż u innych i chce wiedzieć dlaczego? Przyczyn może być wiele, chociażby brak poczucia bliskości i bezpieczeństwa w dzieciństwie. Może nie doświadczyła Pani wystarczającej uwagi ze strony opiekunów będąc dzieckiem? Dlatego cały czas pragnie zaspokoić ten głód bliskości i z łatwość obdarza uczuciem, każdego kto okaże Pani odrobinę zainteresowania. Mówi Pani, że przerwała terapie bo "zaczęła kochać terapeutkę". Czy powiedziała Pani jej o tym jakie uczucia się u Pani pojawiają? Jest to bardzo powszechne zjawisko, zwłaszcza jeśli terapeuta pracuje w nurcie psychodynamicznym. Rozumiem, że przestraszyła się Pani swoich uczuć, ale to "kochanie terapeuty" jest częścią procesu zdrowienia. Terapeuta poinformowany o tym fakcie, powinien wyjaśnić Pani że nie ma w tym nic dziwnego ani złego. Bardzo bym Panią zachęcała do ponownego podjęcia terapii i przyjrzenia się problemowi, bo skoro to Panią niepokoi i przeszkadza to warto. Przepracowanie problemu pomoże Pani lepiej zrozumieć siebie, swoje zachowanie, ale też nawiązywać dojrzałe relacje z innymi ludźmi. Serdecznie Panią pozdrawiam.

0

Niczego złego nie ma w okazywaniu miłości każdemu takie traktowanie innych zwraca się takim samym traktowaniem. Gdyby wszyscy traktowali innych w ten sposób na świecie nie byłoby konfliktów. To my raczej uczymy się ostrożności i nieufności. Pozwala ona uniknąć naciągaczy ale odstrasza ludzi przyjaznych. Partner który wykazuje troskę to partner o bardzo dobrych cechach.
polecam psychoterapię Gestalt która zwraca szczególną uwagę na relacje z terapeutą.
Pozdrawiam.

0

Witam,

zachęcam Panią do powrotu na psychoterapię. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, że poczuje Pani do terapeuty coś niepokojącego, to warto o tym porozmawiać podczas sesji, zamiast uciekać. Taka rozmowa może być dla Pani bardzo wartościowa, więc warto zostać i sprawdzić co się wydarzy.

Jeśli chodzi o Pani związek – dzisiaj może nie mieć znaczenia, jak zaczęła się ta relacja, ale to, czy Pani partner jest tym, z kim chce Pani być, czy jego cechy odpowiadają Pani jako jego partnerce. To naturalne że łatwo nam pokochać kogoś kto się o nas troszczy, okazuje pozytywne uczucia, inaczej ryzykowalibyśmy miłość bez wzajemności.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

0

Na takie pytania znajdujemy odpowiedzi na psychoterapii. Przerwałaś terapię, bo zaczęłaś kochać terapeutkę jak matkę. Taki mechanizm pojawia się w trakcie terapii - jest to nawet częste. Należy o tym powiedzieć terapeutce - wtedy przedyskutujecie, przepracujecie, skad takie uczucia, po co, w czym przeszkadzają, w czym pomagają. Zachęcam do powrotu na terapię, skoro jak sama mówisz męczy Cię niepokój o własne zdrowie psychiczne.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty