Możliwość samodzielnego nauczenia się pozytywnego myślenia

Witam Może mi Pan/Pani powiedzieć czy pozytywnego myślenia może nauczyć się każda osoba samodzielnie? Konieczny jest kontakt ze specjalistą w bardziej trudnych przypadkach?

Szanowny Panie, nasz sposób postrzegania świata, schematy myślowe, którymi się posługujemy są utrwalone i trudno je zmienić samemu. Taka sztywność myślenia bywa często przyczyną cierpienia, problemów w życiu. Bywa jednak, że pewne doświadczenia są w stanie zmienić nasze postrzeganie siebie i świata (jak np. otarcie się o śmierć lub też doświadczenie narodzin dziecka), wtedy uczymy się życia jakby na nowo. Psychoterapia jest właśnie taką nauką opartą na doświadczeniu. Jeśli chciałby Pan dowiedzieć się czegoś więcej o terapii zachęcam do lektury artykułów na blogu Mileny Karlińskiej-Nehrebeckiej:
http://psychoterapia.natemat.pl/

Pozdrawiam,
Kamil Tarnawski

Pozytywnego myślenia - czyli racjonalnego i zdrowego myślenia, nie "hurra optymistycznego" i brawurowego - można nauczyć się samodzielnie. Jednakże kilka wizyt u specjalisty (najlepiej psychologa nurtu poznawczo-behawioralnego, bo w tym właśnie paradygmacie myślenie jest głównym elementem pracy) pomoże lepiej nauczyć się konkretnych technik ułatwiających zmianę schematów myślowych oraz pomoże skorygować pewne - zazwyczaj na początku niezauważalne przez samego klienta - przekonania. Polecam udać się do specjalisty, gdyż gwarantuje to szybsze i bardziej trwałe efekty. Powodzenia!