Naturalne sposoby na zwiększenie apetytu

Witam. Ostatnio lekarz powiedział, że moja 15- letnia córka ma niedowagę. Musi przytyć około 2 kg, lecz sęk w tym, że nie ma apetytu. Czy są jakieś naturalne sposoby na zwiększenie apetytu bez lekarstw i ziół?

Szanowna Pani,

warto zwrócić uwagę na codzienne wybory żywieniowe córki. Niewykluczone, że sięganie po słodkie i słone gotowe przekąski odstręcza ją od późniejszych, pełnowartościowych posiłków. Bywa, że młodzież lubuje się w smakowych, słodkich napojach i to również może obniżać łaknienie. Warto wprowadzić regularność tj. posiłki w odstępach 3-3,5 godziny. Pomiędzy nimi woda lub rozcieńczone wodą soki owocowe (w stosunku 1:1). Apetyt pobudzają niektóre aromaty, m.in. pomarańcza, wanilia, tymianek. Warto, aby w kuchni, jadalni czy pokoju córki unosił się delikatny, wybrany przez córkę aromat (nie może być zbyt intensywny ani nielubiany- wtedy efekt braku apetytu zostanie wzmocniony).

Pozdrawiam, życząc zdrowia. Justyna Siwiela

Witam serdecznie! Jeśli niedowaga Pani córki nie jest spowodowana problemami zdrowotnymi, tylko niedoborową dietą zachęcam do wprowadzenia pewnych zmian. Poniżej przedstawię kilka rad. Istotny jest sposób podania potraw. Kolorowe, aromatyczne potrawy jedzone w spokojnej i miłej atmosferze zwiększają apetyt i pobudzają zmysły. Proszę zadbać, aby córka jadła 5-6 posiłków dziennie. Warto do nich dodawać produkty zawierające węglowodany złożone np. pieczywo razowe, makaron pełnoziarnisty, ryż brązowy czy kaszę gryczaną. Węglowodany te są sycące i dają energię oraz dużo składników mineralnych takich jak żelazo, cynk czy magnez. Dodatkowe kalorie można "przemycić" np. jako dodatek oliwy do surówek oraz panierowanie produktów. Do drugiego śniadania można dołączać wysokokaloryczne owoce tj. banany. Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska